Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" podczas wakacyjnego wypoczynku wspólnie z policjantami

Tereny Warmii i Mazur, to wymarzone miejsce na wypoczynek letni, zwłaszcza dla miłośników lasów i jezior. To tu najczęściej przyjeżdżają osoby spragnione aktywnego wypoczynku, w tym osoby młode uczestniczące w koloniach i obozowiskach organizowanych w tej części Polski. By wypoczynek przebiegał spokojnie a dzieci czuły się bezpiecznie policjanci spotykali się z uczestnikami kolonii i przypomnieli o właściwym zachowaniu m.in. nad wodą, w lesie i na drodze.

Iławski dzielnicowy mł. asp. Sławomir Gross wspólnie z oficerem prasowym st.  asp. Joanną Kwiatkowską  spotkał się z dziećmi i młodzieżą odpoczywającą na koloniach w Siemianach. Wspólna rozmowa połączona była z przypomnieniem dzieciom o zagrożeniach czyhających podczas wakacji. Dlatego st. asp. Joanna Kwiatkowska  wizytę rozpoczęła czytając rymowaną historyjkę o przygodach małej Poli, która jest bohaterką  książeczki  „Na ratunek Poli”. Dziewczynka w każdej z nich na własnym przykładzie pokazuje  dzieciom, jak unikać zagrożeń w niebezpiecznym świecie a za każdym razem z opresji ratuje dziewczynkę bohater w niebieskim mundurze - policjant. „Woda – żywioł, z którym żartów nie ma” to bajka, którą na spotkaniu czytała policjantka kończąc słowami  „Jedna chwila nieuwagi i zamiast szczęśliwej będzie smutna scena, bo woda to żywioł, z którym żartów nie ma”. W dalszej części  spotkania  funkcjonariusze rozmawiali z uczestnikami spotkania o prawidłowych zachowaniach w wodzie i jej okolicy. Przekazali również informacje o ewentualnych zagrożeniach podczas zabawy w lesie. Wszyscy uczestnicy przypomnieli sobie o tym, że idąc na grupową wycieczkę, muszą zachować szczególną ostrożność, słuchać poleceń opiekuna.

Dzieci korzystając z plansz edukacyjnych przypomniały sobie dlaczego światło czerwone oznacza STOP a zielone IDŹ. Tłumacząc jednocześnie, że sygnał ŻÓŁTY ostrzega o niebezpieczeństwie. Omówiły również podstawowe zasady obowiązujące przed przejściem na drugą stronę ulicy:

·    Zawsze przechodź w miejscu oznaczonym pasami.
·    Zatrzymaj się.
·    Rozejrzyj się w stronę lewą – prawą – lewą.
·    Gdy widzisz, że samochody się zatrzymały, przejdź żwawym krokiem.

Wszyscy wspólnie przypomnieli sobie numery alarmowe kiedy i w jakich sytuacjach zagrożenia, do kogo zwrócić się o pomoc oraz jakie informacje przekazać dyspozytorowi służb ratowniczych.

Mł. asp. Sławomir Gross omówił z dzieciom jak i młodzieży jak postępować, gdy zostaną zaatakowane przez zwierzę.

Policjanci przypomnieli także wszystkim uczestnikom spotkania o noszeniu odblasków, które bezwzględnie powinny znaleźć się na odzieży wierzchniej, gdyż dobra widoczność na drodze to gwarancja bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a takimi właśnie są m.in. piesi.


Każde takie spotkanie wywołuje wiele refleksji i dyskusji z dziećmi i młodzieżą, które bardzo chętnie biorą czynny udział w spotkaniu.

Pamiętajmy! Świadome dziecko jest bezpieczniejsze.

Powrót na górę strony