Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Festyn edukacyjny "BEZPIECZNY POWIAT" wspólnie z policjantami

W minioną sobotę na parkingu przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Iławie odbył się festyn edukacyjny pn. „Bezpieczny Powiat”. Imprezę przygotował samorząd Powiatu Iławskiego we współpracy z policjantami, strażakami, leśnikami, funkcjonariuszami Służby Więziennej, ratownikami medycznymi, wolontariuszami z iławskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i życia ludzi. Na uczestników festynu czekało wiele ciekawych atrakcji i niespodzianek związanych z bezpiecznym spędzaniem czasu wolnego, zwłaszcza, że była to pierwsza sobota wakacji.

Każda okazja jest dobra do tego, aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Na festynie edukacyjnym „Bezpieczny Powiat”.  nie mogło zabraknąć też policjantów.  W inicjatywę Starostwa Powiatowego w Iławie aktywnie  włączyły się wszystkie służby mundurowe oraz przedstawiciele innych służb i instytucji promujących bezpieczeństwo oraz ochronę zdrowia. W sobotę  (24.06.2022 r.) na parkingu przy ul. Andersa można było spotkać stanowiska policyjne, służby więziennej, ratownictwa medycznego, nadleśnictwa, straży pożarnej, klubów sportowych i wiele innych. Słowo „bezpieczeństwo” było tu odmieniane  we wszystkich przypadkach.

  • Akademii Ruchu Drogowego
    Akademii Ruchu Drogowego
  • Sierżant Bóbr przytulany przez dziewczynki
    Sierżant Bóbr przytulany przez dziewczynki
  • Sierżant Bóbr z ratownikami PCK
    Sierżant Bóbr z ratownikami PCK

Policjanci przygotowali namiot profilaktyczny, przy którym odbywały się konkursy i pogadanki na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. W tym roku iławskim funkcjonariuszom pomagał Sierżant Bóbr, który wspólnie z policjantami rozdawał uczestnikom elementy odblaskowe, które założone w odpowiednim miejscu poprawią ich widoczność i zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Na policyjnym stanowisku  chętni mogli również przymierzyć kamizelkę kuloodporną bądź zestaw przeciwuderzeniowy składający się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną twarzy. Zestaw ten funkcjonariusze stosują w celu ochrony przed urazami spowodowanymi niebezpiecznymi przedmiotami występującymi podczas działań związanych z zapewnianiem porządku publicznego przez Policję.

Nie zabrakło również rozmów na temat bezpieczeństwa seniorów i wręczania ulotek zawierających najważniejsze porady.

Policjanci przypomnieli i omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a szczególną uwagę zwrócili na niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są rowerzyści. W ramach działań „ Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą „ oraz „Jednośladem bezpiecznie do celu” można było sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze na przygotowanym miasteczku drogowym Akademii Ruchu Drogowego. Zebranie wszystkich  prawidłowych odpowiedzi  i wykonanie zadań na poszczególnych stoiskach gwarantowało atrakcyjne nagrody promujące bezpieczeństwo podczas zbliżających się wakacji.

  • Bezpieczny powiat z Sierżantem Bobrem
    Bezpieczny powiat z Sierżantem Bobrem
  • Przyszły polcjant
    Przyszły polcjant
  • PZ jest całkiem wygodny
    PZ jest całkiem wygodny

Zainteresowaniem cieszył się też policyjny samochód. Każdy mógł na własne oczy zobaczyć jak „od środka” wygląda radiowóz, a także poczuć się  jak policjanci, używając sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Z kolei dorosłym uczestnikom festynu policjanci przybliżyli ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówili jakie są zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy i  podkreślając  przy tym, jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

  • Sierżant Bóbr i stanowisko policyjne
    Sierżant Bóbr i stanowisko policyjne
  • Sierżant Bóbr przy swoim stanowisku
    Sierżant Bóbr przy swoim stanowisku
  • Sierżant Bóbr wita się z młodzieżą
    Sierżant Bóbr wita się z młodzieżą

Funkcjonariusze chętnie odpowiadali również na pytania, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać policjantem oraz  jak przebiega proces rekrutacyjny do służby. Wskazywali jakimi predyspozycjami powinien cechować się  policjant i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód.

Organizator przygotował wiele atrakcji, których celem była edukacja dla bezpieczeństwa.  Wśród nich uczestnicy mogli skorzystać z symulatora zdarzeń drogowych, miasteczka ruchu drogowego, pokazów sprzętu na stanowiskach służb mundurowych, udzielania pierwszej pomocy i wielu innych,  a wszystko po to, by powiat iławski był powiatem bezpiecznym.

  • Stanowisko policyjne
    Stanowisko policyjne
  • Ubieramy kask
    Ubieramy kask
  • Sierżant Bóbr z dziewczynką
    Sierżant Bóbr z dziewczynką

 

Powrót na górę strony