Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie z Polą w języku migowym rozmawiali o bezpieczeństwie

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie spotkała się z członkami iławskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących „Jeziorak”. W trakcie prelekcji funkcjonariuszka rozmawiała na temat bezpieczeństwa w ramach działań profilaktycznych pod hasłem "Profilaktyka Smyka”.

W czwartek (9.03.2023 r.) w Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie oficer prasowy jednostki policji st. asp. Joanna Kwiatkowska spotkała się z członkami iławskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących „Jeziorak”.  Policjantka w ramach działań profilaktycznych pod hasłem "Profilaktyka Smyka” przypomniała podstawowe zasady bezpieczeństwa. Omówiła z uczestnikami spotkania  jak należy poruszać  się po chodniku, ścieżce rowerowej czy ulicy. Funkcjonariuszka opowiedziała o wybranych zdarzeniach  drogowych oraz przedstawiała ich przyczyny, ze wskazaniem, w jaki sposób można było ich uniknąć. St. asp. Joanna Kwiatkowska poinformowała uczestników spotkania w jaki sposób klasyfikowane są różne działania  naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Podała również liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często nasze nieodpowiedzialne zachowanie może  prowadzić  do nieszczęść, za które ktoś później odpowiadamy przed sądem.

 • Policjantka z tłumaczką podczas omawiania zasad bezpieczeństwa
  Policjantka z tłumaczką podczas omawiania zasad bezpieczeństwa
 • Policjantka omawia zdarzenia z powiatu iławskiego
  Policjantka omawia zdarzenia z powiatu iławskiego
 • Ulotki dotyczące bezpieczeństwa pieszych oraz kierowców
  Ulotki dotyczące bezpieczeństwa pieszych oraz kierowców

Policjantka apelowała o to, by każdy pieszy, także ten przemieszczający się w terenie zabudowanym nosił element odblaskowy. O zmroku pieszy z elementem odblaskowym widoczny jest nawet z odległości 150 m. Bez odblasku zaledwie z 30-40 m. Dlatego wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne i  odblaski, żeby być jeszcze bezpieczniejszym.  

W trakcie spotkania st. asp. Joanna Kwiatkowska przybliżyła zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiła w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjantka podkreślała  przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

Na koniec spotkanie policjantka rozdała wszystkim kierowcom Obrazkową Kartę Komunikacji przygotowaną przez Policję oraz Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych, która pomoże kierowcom z niepełnosprawnością słuchu porozumieć się z policjantem podczas kontroli drogowej.

 • Rozmowa o zasadach bezpieczeństwa przez uczestników spotkania
  Rozmowa o zasadach bezpieczeństwa przez uczestników spotkania
 • Obrazkowa karta komunikacji
  Obrazkowa karta komunikacji
 • Uczestnicy spotkania
  Uczestnicy spotkania

Każde takie spotkanie wywołuje wiele refleksji i dyskusji, dlatego wszyscy wspólnie stwierdzili, że aby dotrzeć do większego grona osób niesłyszących z „Profilaktyką Smyka” należy książeczkę z historyjkami przetłumaczyć na język migowy, co zostanie uczynione w najbliższym czasie.

Powrót na górę strony