Dzień Bezpiecznego Internetu z policjantką podczas lekcji on-line
Iławska policjantka przeprowadziła kolejne spotkanie z uczniami. Tym razem podczas lekcji on-line rozmawiała z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie. Asp. Joanna Kwiatkowska przypomniała o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu, bezpieczeństwie w szkole oraz na ulicy.
W poniedziałek odbyło się nietypowe spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie. Policjantka asp. Joanna Kwiatkowska za pośrednictwem Internetu połączyła się z dziećmi, aby porozmawiać o bezpiecznym internecie. W związku z panującą na terenie kraju pandemią COVID-19 i wprowadzonymi ograniczeniami, nie mogła ona spotkać się z uczniami osobiście. Jednak mając świadomość jak ważna jest profilaktyka dotycząca szeroko rozumianego bezpieczeństwa, przeprowadziła wirtualną lekcję. Asp. Joanna Kwiatkowska na podstawie przygotowanej prezentacji przypomniała uczestnikom kto to jest nieletni oraz jakie ma prawa i obowiązki. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjantka przedstawiła również środki wychowawcze i poprawcze, które mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Podała także liczne przykłady z pracy, obrazując je przygotowanymi filmikami, jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.
W dalszej części spotkania w związku ze zbliżającym się Dniem Bezpiecznego Internetu (9.02.2021 r.) policjantka przekazała uczniom kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci. Poinformowała, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się również agresja czyli m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci.
Omówiła z dziećmi, co należy rozumieć również przez słowo agresja, przemoc i jakie są jej rodzaje. Wielokrotnie podkreślając również, iż nie można lekceważyć żadnych z form agresji a brak reakcji spowoduje, że przemoc pozostanie bezkarna. Dodając, że informowanie o tym, że ktoś dokucza, rani – nie jest skarżeniem, tylko szukaniem pomocy. Przypomniała również o obowiązujących w szkole procedurach postępowania w przypadku zaistnienia sytuacji przemocy oraz cyberprzemocy.
Na koniec spotkania policjantka wspólnie z dziećmi przypomniała zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowy. Uczniowie, którzy niedawno wrócili do szkoły są często rozkojarzeni i rozmawiając ze swoimi kolegami nie zwracają uwagi na to co się dzieje na drodze.
Tego typu działania profilaktyczne umożliwiają podniesienie świadomości uczniów o konsekwencjach prawnych ich codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.
Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkań ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.