Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmienne warunki na drodze. Policjanci apelują o ostrożną jazdę

Jesień to czas, kiedy szybko zapada zmrok, a zmieniająca się aura nie poprawia warunków na drodze. Dodatkowo, ograniczona widoczność ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych i rowerzystów. Policjanci apelują o rozwagę na drodze i używanie elementów odblaskowych.

Do największej liczby wypadków z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych i zimowych. Często pojawiające się mgły i deszcz powodują, że nawet przy niewielkiej prędkości, droga hamowania znacznie się wydłuża, a samochód bardzo łatwo wpada w poślizg. Ograniczona widoczność ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych i rowerzystów. Zdarza się też, że  piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Pamiętajmy, że gwałtowne manewry na mokrej nawierzchni mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji i wypadków. Pamiętajmy, że wraz ze zmianą pogody należy zmienić również technikę prowadzenia pojazdu. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Warto pamiętać również o wpływie pogody na nasze samopoczucie. Pochmurny dzień sprawia, że możemy czuć się rozkojarzeni i senni.

A jeśli do warunków pogodowych oraz stanu psychofizycznego kierowców dodamy jeszcze alkohol i brak odpowiedzialności – o tragedię na drodze nietrudno.

Tylko wczoraj  (10.10.2019) na drogach powiatu iławskiego doszło do trzech zdarzeń drogowych z udziałem tzw.  niechronionych uczestników ruchu drogowego.  

Pierwsze zdarzenie miało miejsce tuż przed 7 rano, na ul. Ostródzkiej w Iławie. Kierujący fordem na oznakowanym przejściu dla pieszych nie ustąpił pierwszeństwa osobie pieszej, znajdującej się na przejściu, w następstwie czego doprowadził do jej potrącenia.  Kierowca pojazdu był trzeźwy. Potrącona nastolatka doznała ogólnych potłuczeń ciała.

Do kolejnego zdarzenia doszło ok. 9:15 w miejscowości Barty. Według wstępnych ustaleń policjantów kierujący rowerem 45-latek znajdując się w stanie nietrzeźwości zjechał na przeciwległy pas ruchu, w wyniku czego doprowadził do bocznego zderzenia z pojazdem m-ki DAF z naczepą,  który go w tym momencie  wyprzedzał. Rowerzystę z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala, miał prawie 2,8 promila alkoholu w organizmie. Kierowca dafa był trzeźwy.

Następne zdarzenie miało miejsce również w czwartek (10.10.19)  tuż po godzinie 16:00, na ul. 1 Maja w Iławie. Jak wstępnie ustalili funkcjonariusze pracujący na miejscu zdarzenia kierujący rowerem 74-latek jadąc chodnikiem najechał na pieszą 9-latkę, która wychodziła ze sklepu na chodnik. Dziewczynkę z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala, natomiast badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało, że jechał jednośladem mając prawie 0,9 promila alkoholu w organizmie. Odpowie zarówno za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości jak również spowodowanie zdarzenia drogowego, które wstępnie zostało zakwalifikowane jako wypadek.

Policjanci apelują  o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze;

KIEROWCO:

  • zwróć uwagę, aby szyby pojazdu nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza auta nie była utrudniona, zawsze miej włączone światła, sygnalizuj wszystkie manewry,
  • zaplanuj swoją podróż - w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej,
  • pamiętaj o tym, że zawsze w razie pojawiających się opadów atmosferycznych należy zmniejszyć prędkość,
  • zwróć szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów, którym w kapturach, z parasolami nad głową może być trudniej zauważyć nadjeżdżający pojazd,
  • nigdy nie prowadź pojazdu po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu,

Piesi i rowerzyści  - pamiętajcie:

Nawet będąc przed przejściem dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście, to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Piesi i rowerzyści powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Warunki drogowe przemawiają za powszechnym  używaniem elementów odblaskowych, nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku. Każdy element odblaskowy sprawia, że poruszając się po drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Powrót na górę strony