Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kaskadowy pomiar prędkości

7 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego iławskiej policji, podobnie jak funkcjonariusze w całym kraju przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Celem tych działań jest uświadamianie kierującym pojazdami, że nadmierna prędkość nadal jest podstawową przyczyną wypadków drogowych, która prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń, a także wyegzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że policjanci ruchu drogowego prowadzą kontrole na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim odcinku drogi. Dzięki temu policjanci mogą skuteczniej zahamować zapędy kierowców, którzy nie respektują limitów dopuszczalnej prędkości. Działania te rozpoczną się rano 7 września br. i potrwają do późnych godzin wieczornych.

Funkcjonariusze ruchu drogowego zdają sobie sprawę, że sam fakt pojawienia się  na trasie policyjnego radiowozu działa na kierowców w sposób prewencyjny. Wtedy pamiętają oni o przepisach ruchu drogowego, chętnie się do nich stosują, jadą zgodnie z dopuszczalną prędkością, chociaż niektórzy dopiero wtedy w pośpiechu zapinają pasy lub natychmiast kończą rozmowy przez telefon. Bardzo często zdarza się jednak, że kiedy miną policyjny radiowóz, sytuacja wraca do punktu wyjścia – znów jadą szybciej, bardziej brawurowo i  bez zwracania uwagi na znaki drogowe…  Jak pokazują policyjne statystyki,  każdego roku kierujący jadący zbyt szybko powodują zdarzenia, które pochłaniają ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

Podczas prowadzonych działań szczególnym nadzorem zostaną objęte główne ciągi komunikacyjne oraz miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Policjanci przypominają, że kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z obowiązującymi z przepisami, w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h), policjant obligatoryjnie zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do starosty, który wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu tego dokumentu na 3 miesiące .  

Pomimo tego,  że nadrzędnym celem prowadzonych działań będzie egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, to funkcjonariusze  będą  zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Policjanci apelują

Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu, tym gorsze postrzeganie otoczenia i dłuższa droga hamowania, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń  na drodze. Bezpieczna prędkość to taka, która zapewnia kierującemu całkowite panowanie nad pojazdem oraz dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących funkcjonariusze apelują o rozwagę, stosowanie przepisów ruchu drogowego i wzajemny szacunek na drodze.

Powrót na górę strony