Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uczniowie iławskiej "Trójki" odwiedzili policjantów w ich miejscu pracy

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie odwiedzili w miejscu pracy policjantów, aby poznać tajniki ich codziennej pracy. Takie spotkania pozwalają na podjęcie przez młodzież trafnej decyzji przy planowaniu swojej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Wczoraj iławskich funkcjonariuszy w miejscu ich pracy odwiedzili uczniowie klas 8 ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Iławie.  

Już od samego początku młodzież trafiła pod opiekę asp. Joanny Kwiatkowskiej oficera prasowego iławskiej jednostki policji.  Uczniowie dowiedzieli się, że tak jak w szkole jest regulamin tak samo w komendzie policji jest „Plan ochrony obiektu”. I każda osoba wchodząca na teren jednostki policji  w pierwszej kolejności musi okazać dokument tożsamości w punkcie obsługi interesanta mówiąc jednocześnie jaki jest powód wizyty. Policjantka następnie omówiła czym na co dzień zajmuje się oficer dyżurny oraz jego zastępca, do których dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy.

Dodała również jakie zadania w codziennej służbie mają funkcjonariusze prewencji czy ruchu drogowego. Informując jednocześnie dlaczego mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki.

  • Młodzież uczy się zakładania kajdanek
    Młodzież uczy się zakładania kajdanek
  • Uczeń przymierza zestaw przeciwuderzeniowy
    Uczeń przymierza zestaw przeciwuderzeniowy
  • Uczniowie oglądają film z ćwiczeń policyjnych
    Uczniowie oglądają film z ćwiczeń policyjnych


Asp. Joanna Kwiatkowska wytłumaczyła uczniom dlaczego dzielnicowy nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu” i czym na co dzień się zajmuje. Dodając, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z których możemy skorzystać mając np.: smartphona.

Następnie uczestnicy spotkania dowiedzieli się po co policjantom  czworonożni funkcjonariusze. Policjantka wytłumaczyła im dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole. Mundurowi  opowiedzieli również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi informując jednocześnie czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka czy rowery.

Policjanci opowiedzieli również czym na co dzień zajmują się policjanci dochodzeniowo – śledczy oraz po co technikowi kryminalistyki słoik czy folia aluminiowa. Dodali jak zabezpieczyć odciski palców z okna, aby nie musieć całego wysyłać do laboratorium kryminalistycznego.

  • Uczestnicy spotkania
    Uczestnicy spotkania
  • Uczeń przymierza zestaw przeciwuderzeniowy
    Uczeń przymierza zestaw przeciwuderzeniowy
  • Uczniowie oglądają film z ćwiczeń policyjnych
    Uczniowie oglądają film z ćwiczeń policyjnych

Podczas rozmowy asp. Joanna Kwiatkowska opowiedziała dzieciom, jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem oraz jak przebiega proces rekrutacyjny do służby. Wskazała też, jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód. Młodzież była żywo zainteresowane taką służbą.

Uczniom została również zaprezentowana kamizelka kuloodporną oraz zestaw przeciwuderzeniowy, który składa się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną, aby choć przez chwilę poczuć się funkcjonariuszem zabezpieczającym imprezę masową.

Takie spotkania pozwalają na podjęcie przez młodzież trafnej decyzji przy planowaniu swojej drogi edukacyjnej i zawodowej. W związku z powyższym uczniowie mają możliwość sprawdzenia swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie.

Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie zostało uwieńczone mnóstwem ciekawych pytań i zdjęć.

Powrót na górę strony