Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Przypominają policjanci

Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa. Dlatego ważne jest abyśmy wszyscy odpowiedzialnie reagowali na sytuacje kiedy to widzimy nietrzeźwego kierowcę za kierownicą lub wiemy, że kierowca ma aktywny zakaz kierowania samochodem a nadal nim jeździ. Jeden – nawet anonimowy – telefon pod numer alarmowy lub uniemożliwienie dalszej drogi nietrzeźwemu kierowcy, może mieć rzeczywisty wpływ na to, że czyjeś zdrowie lub nawet życie zostanie uchronione.

Wypity alkohol - nawet w niewielkiej ilości - prowadzi do zawsze do zaburzenia percepcji wzrokowej, ogranicza pole widzenia powodując błędną ocenę odległości i szybkości, które są tak ważne podczas prowadzenia pojazdu. Niestety wciąż zdarzają się osoby, które nie stosują się do powyższych zasad oraz wielu innych zasad ruchu drogowego i swoim bezmyślnym zachowaniem narażają życie  swoje oraz innych osób na poważne niebezpieczeństwo.

W 2018 roku policjanci na terenie powiatu iławskiego przeprowadzili 50427  badań kierowców pod kątem ich stanu trzeźwości. Z tego grona 277 osób wsiadło za kierownicę będąc w stanie po użyciu alkoholu (do 0,5 promila alkoholu w organizmie).

Na szczęście coraz więcej osób reaguje bardzo odpowiedzialnie widząc pijanego kierowcę za kierownicą lub osobę, która ma aktywny zakaz kierowania pojazdami a nadal jeździ samochodem. Postawa takich osób jest godna pochwały i naśladowania. To ludzie, którzy nie godzą się na obecność pijanych kierowców na drogach i na zagrożenie bezpieczeństwa jakie generują dla siebie i innych uczestników ruchu. Niestety nietrzeźwi, a co za tym idzie bezmyślni i niebezpieczni kierowcy na naszych drogach wciąż stanowią zagrożenie. Jednak policjanci nie ustają w walce z nimi i nie mają wobec nich żadnej taryfy ulgowej. Cieszy to, że grono sprzymierzeńców w tej walce ciągle rośnie. Tak właśnie stało się w Iławie kiedy to świadek poinformował funkcjonariuszy, że jedną z dróg w mieście samochodem ciężarowym jedzie mężczyzna, który ma aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Policjanci pojechali we wskazanym kierunku gdzie zatrzymali do kontroli drogowej opisany samochód. W trakcie czynności funkcjonariusze wylegitymowali kierowcę oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Policjanci potwierdzili informacje. Okazało się, że 42 – latek kierował fordem pomimo podwójnego aktywnego zakazu sądowego.

Natomiast policjanci z ruchu drogowego podczas patrolu gminy Susz zauważyli kierującego rowerem, który jechał całą szerokością jezdni. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, skontrolowali go w policyjnych systemach oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że 62 – latek kierował jednośladem mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Tymczasem policjanci z Susza zauważyli kierującego motorowerem, który jechał jednośladem nie mając założonego obowiązkowego kasku ochronnego. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej, wylegitymowali go oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Funkcjonariusze skontrolowali również jego stan trzeźwości. Okazało się, że 48 – latek kierował jednośladem mając prawie 0,5 promila alkoholu w organizmu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującemu.

Kolejne nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci po zgłoszeniu świadka. Funkcjonariusze uzyskali informację, że ciągnikiem rolniczym jedzie kierowca nie posiadający do tego uprawnień. Policjanci zatrzymali mężczyznę i sprawdzili w policyjnych systemach potwierdzając uzyskane informacje. Okazało się, że mężczyzna ma uprawnienia do kierowania ale tylko samochodem osobowym. Funkcjonariusze ustalili, że to nie jedynie przewinienie 28-latka Okazało się, że mieszkaniec gminy Susz kierował ciągnikiem rolniczym mając 1,3 promila alkoholu w organizmie.

Natomiast podczas patrolu gminy Susz policjanci zauważyli znanego im z wcześniejszych interwencji 26 – latka kierującego vw. Funkcjonariusze pamiętali, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania samochodem. Policjanci zatrzymali mężczyznę i sprawdzili w policyjnych systemach potwierdzając swoje przypuszczenia. Okazało się, że 26 – latek nie kierował vw mając 1,2 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę a samochód przekazali osobie przez niego wskazanej. Mieszkaniec gminy Susz po wykonaniu z nim czynności został zwolniony.

Przypominamy !

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie) według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych. Kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu (do 0,5 promila alkoholu w organizmie) stanowi natomiast wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny. Kierowca, który ma cofnięte uprawnienia lub wydany przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów, siadając za kierownicę auta popełnia przestępstwo. Kierowanie pojazdem wbrew obowiązującemu sądowemu zakazowi jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Powrót na górę strony