Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień wagarowicza w iławskiej komendzie policji

Pierwszy dzień wiosny nazywane przez młodzież „Dniem wagarowicza”. To ulubiony dzień w roku szkolnym prawie każdego ucznia. Co można robić tego dnia? Jakie są alternatywy dla pójścia na "wagary" - tym razem jedną z nich była wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie, którą w ciągu kilku godzin odwiedziło ponad 300 osób.

Dzień wagarowicza - w tym dniu część uczniów postanawia zrobić sobie tzw. wagary - czyli dzień wolny od lekcji. Jak się wczoraj okazało warto jednak było przyjść do szkoły, gdyż w planach była wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie.  

Uczestnicy „Dnia Otwartego” już od samego początku trafili pod opiekę oficera prasowego iławskiej jednostki asp. Joanny Kwiatkowskiej. Pod jej okiem poznając kulisy zawodu policjanta.

Przybyła młodzież, jak każda osoba wchodząca na teren Komendy Powiatowej Policji w Iławie, w pierwszej kolejności dowiedziała się, jakie panują zasady poruszania się po budynku. Asp. Joanna Kwiatkowska poinformowała dlaczego należy okazać dokument tożsamości w punkcie obsługi interesanta. Dodała czym na co dzień zajmuje się oficer dyżurny oraz jego zastępca, do których dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy.

Opowiedziała  również o tym, jakie zadania w codziennej służbie mają funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego. Informując jednocześnie dlaczego mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki. Następnie uczniowie zobaczyli jak wygląda pomieszczenie przejściowe, w którym mundurowi wykonują czynności np.: z osobą zatrzymaną na kradzieży sklepowej czy nietrzeźwym kierującym.

Asp. Joanna Kwiatkowska wytłumaczyła  uczestnikom spotkań dlaczego dzielnicowy nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu” i czym na co dzień się zajmuje. Dodając, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z których możemy skorzystać mając np.: smartphona.

Najwięcej atrakcji na wszystkich czekało jednak w świetlicy iławskiej jednostki. Tam na poszczególnych stołach były przygotowane stanowiska z prezentacją każdego wydziału Komendy Powiatowej POlciji w Iławie. Asp. Joanna Kwiatkowska opowiedziała zebranym czym zajmują się polcijianci prewencji i po co im kask na narty oraz dlaczego ruch drogowey zamiast metrówki używa kółka do pomiaru odległości. Uczestnikom spotkania została również zaprezentowana kamizelka kuloodporną oraz zestaw przeciwuderzeniowy, który składa się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną.

Na stanowisku wydziału dochodzeniowo – śledczego można było dowiedzieć się jak wygląda przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie oraz dalszy proces wykrywczy i dlaczego zabezpieczone ślady na miejscu zdarzenia przez technika kryminalistyki są tak ważne. Okazało się jak wiele przedmiotów używanych przez nas na co dzień w domu jest również przydatne do tego aby ustalić sprawcę. Policjantka pokazała jak policjanci pobierają odciski palców a na zaprezentowanym filmie można było zobaczyć jak zabezpiecza się odcisk buta  oraz  jak wygląda poszukiwanie przestępcy przez psy policyjne.  Dzięki czemu uczestnicy spotkania dowiedzieli się co to są ślady osmologiczne, traseologiczne czy mechanoskopijne. Asp. Joanna Kwiatkowska omówiła również co to są oględziny i dlaczego są tak ważne dla prowadzonego postępowania.

Młodzież była bardzo zainteresowana codzienną pracą przewodnika psa a zarazem trzema czworonożnych funkcjonariuszami pracującymi w iławskiej jednostce. Policjantka omówiła  dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole. Asp. Joanna Kwiatkowska zaprezentowała również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi informując jednocześnie czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka czy rowery.

Podczas rozmowy asp. Joanna Kwiatkowska wszystkim, jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem oraz jak przebiega proces rekrutacyjny do służby przedstawiając jednocześnie film z testy sprawności fizycznej. Wskazała również, jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód. Wiele osób był żywo zainteresowane taką służbą. Dlatego zostały im przekazane informacje jakie dokumenty osobiście powinni złożyć chcąc pełnić służbę w policji. W związku z dużym zainteresowaniem przez uczniów klas średnich planowane są kolejne spotkania w najbliższych dniach dotyczące służby w policji. 

Przebiegające w miłej atmosferze spotkania zostały uwieńczone mnóstwem ciekawych pytań oraz zdjęć. Komendę Powiatową Policji w Iławie w ciągu 5 godzin odwiedziło ponad 300 osób.

Powrót na górę strony