Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień przedsiębiorczości w lubawskim komisariacie

Lubawską jednostkę odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół w Lubawie w ramach ogólnopolskiego „Dnia przedsiębiorczości”. Młodzież podczas spotkania i rozmów z policjantami poznała kulisy zawodu policjanta, dowiedziała się o procedurze rekrutacyjnej, a także usłyszała, w jaki sposób korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji mobilnej Moja Komenda.

21 marca obchodzony jest XVI edycja Dnia Przedsiębiorczości którego inicjatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Program odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP i skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z założeniami udział w przedsięwzięciu pozwala na podjęcie przez młodzież trafnej decyzji przy planowaniu swojej drogi edukacyjnej i zawodowej. W związku z powyższym uczniowie ze szkół biorących udział w programie odbywają jednodniowe praktyki w różnych instytucjach, dzięki czemu mają możliwość sprawdzenia swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie. W tym roku do Dnia Przedsiębiorczości przyłączył się także Komisariat Policji w Lubawie.

Młodzież z Zespołu Szkół w Lubawie w ramach „Dnia przedsiębiorczości” postanowiła odwiedzić Komisariat Policji w Lubawie, aby dowiedzieć się na czym polega praca policjanta. Uczniowie już na samym początku zostali przywitani przez mł. insp. Artura Sibilewskiego Komendanta Komisariatu Policji w Lubawie.

Następnie dowiedzieli się  jakie obowiązują zasady wchodzenia na teren Komisariatu Policji w Lubawie. Mundurowi poinformowali ich również dlaczego należy okazać dokument tożsamości w Punkcie Obsługi Interesanta.
Policjanci opowiedzieli czym na co dzień zajmują się funkcjonariusze prewencji jak również ruchu drogowego. Poinformowali dlaczego mundurowi z  Wydziału Ruchu Drogowego noszą białe czapki, białe pasy oraz białe rękawiczki dodają jak ważne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego są odblaski. Następnie uczniowie zobaczyli jak wyglądają poszczególne pomieszczenia lubawskiego komisariatu, w których wykonuje się czynności np.: z osobą zatrzymaną na kradzieży sklepowej czy  nietrzeźwym kierującym.

O swojej pracy uczniom opowiedzieli również dzielnicowi. Informując m.in. na czym polega praca dzielnicowego i dlaczego właściwie nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu”. Funkcjonariusze podkreślili, że w ich pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wyjaśnili młodzieży czym są te aplikacje, do czego służą i w jaki sposób można z nich korzystać.

Następnie policjanci przybliżyli młodzieży sylwetki trzech czworonożnych funkcjonariuszy pracujących w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie.  Funkcjonariusze poinformowali uczniów dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole. Zaprezentowali również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi informując jednocześnie czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka.

Młodzi praktykanci mieli okazję zapoznać się z regulaminem organizacyjnym jednostki i podstawowymi zagadnieniami z ustawy o Policji. Mundurowi omówili także zasady rekrutacji do policji i zachęcali młodych ludzi do wstąpienia w nasze szeregi. Młodzież była żywo zainteresowanych tą służbą.

Powrót na górę strony