Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W ramach " Bezpiecznej czwórki..." rozmawiali z policjantami

Policjanci z Komendy Powiatowej w Iławie w ramach działań „Bezpieczna czwórka – Jedno Życie. Jedna Szansa. Dopalaczom, narkotykom – mówimy NIE” spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie. Demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność prawna, narkotyki, dopalacze oraz zasady ruchu drogowego to tematy, na które rozmawiali z mł. asp. Danielem Bonisławskim i asp. Joanną Kwiatkowską.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Iławie w Szkole Podstawowej nr 4 w Iławie rozpoczęli cykl spotkań dotyczący odpowiedzialności w ramach działań „Bezpieczna czwórka – Jedno Życie. Jedna Szansa. Dopalaczom, narkotykom – mówimy NIE”.  Dlatego policjanci spotkanie rozpoczęli od omówienia, kto to jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki. Policjanci wytłumaczyli co oznacza określenie czyn karalny, omawiając jednocześnie kilka artykułów z kodeksu karnego, wykroczeń czy ustawy prawo o ruchu drogowy. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjantka również poinformowała uczestników spotkania co to jest demoralizacja, przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej a jakie wobec osoby pełnoletniej. Mł. asp. Daniel Bonisławski podał liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Poinformował uczniów, że nawet nie będąc tego świadomym wielokrotnie w ciągu jednego dnia wielu uczniów popełnia przestępstwa czy wykroczenia, które nie zawsze są zgłaszane na policję.

Policjanci w ramach działań „Bezpieczna czwórka – Jedno Życie. Jedna Szansa. Dopalaczom, narkotykom – mówimy NIE” poruszyli również tematy dotyczące narkotyków oraz dopalaczy, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania ich przez młodzież. Uświadomili uczniów o konsekwencjach prawnych związanych z posiadaniem i sprzedażą narkotyków jak i dopalaczy. Policjanci w trakcie prelekcji przedstawili zebranym zagrożenia związane z eksperymentowaniem przez młodych ludzi z narkotykami, dopalaczami, alkoholem czy środkami odurzającymi omawiając temat ten na podstawie przygotowanych filmów jak i przykładów ze swojej pracy.

Mundurowi porozmawiali również z młodzieżą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci uświadomili, że idąc do szkoły często są rozkojarzeni, rozmawiając z koleżankami i kolegami nie zwracają uwagi na to co się dzieje na drodze. Podkreślali jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Bo to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa.

Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog nie tylko z uczniami ale również z nauczycielami. Jest to również okazja na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkań ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.

Powrót na górę strony