Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci apelują. Okazja czyni złodzieja – pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszych jednośladów

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Iławie zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 55-latkowi. Mężczyzna ukradł 2 rowery pozostawione przez właścicieli bez żadnego zabezpieczenia w miejscach ogólnodostępnych. Mieszkańcowi Iławy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszych jednośladów.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie przeciwko 55 - latkowi.  Z ustaleń śledczych wynikało, że na terenie miasta doszło do kradzieży dwóch rowerów. Policjanci wydziału kryminalnego podczas czynności ustalili mężczyznę, którego podejrzewali,  że może być sprawcą kradzieży jednośladów. Przypuszczenia policjantów okazały się słuszne, ponieważ w miejscu zamieszkania 55-latka odnaleźli dwa, nie należące do niego jednoślady. Funkcjonariusze zatrzymali mieszkańca Iławy. Mężczyzna przyznał się, że ukradł je w okolicach miejskiego stadionu. Były niezabezpieczone, więc jak tłumaczył policjantom „kto pierwszy wsiądzie, ten jedzie”. Jednak jak widać za daleko nie odjechał gdyż po zatrzymaniu  usłyszał  zarzut kradzieży mienia. Za to przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci odzyskali i zabezpieczyli skradzione rowery, które zostały przekazane właścicielom.

Policjanci apelują. Okazja czyni złodzieja – pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszych jednośladów

Przypominamy!

- Kupując nawet najlepsze i najdroższe zapięcie musimy pamiętać, aby z niego korzystać. Nigdy nie pozostawiajmy nieprzypiętego roweru przed sklepem bądź innym miejscem ogólnie dostępnym!

- Nawet zostawiając jednoślad w piwnicy na balkonie czy klatce schodowej  przypnijmy go do elementów na stałe przytwierdzonych do ściany, ale przede wszystkim zastanówmy się, czy jest to rzeczywiście dobrze zabezpieczone miejsce.

- Kiedy zostawiamy rower na klatce schodowej pamiętajmy, aby zamykać drzwi wejściowe i poprośmy innych mieszkańców bloku, by też to uczynili. Pilnujmy też, aby administrator naszego budynku zadbał o sprawne działanie domofonu.

- Pozostawiając rower w miejscu ogólnodostępnym starajmy się zostawić go w miejscu monitorowanym np. obok kamery miejskiej.

- Zapiszmy numer ramy oraz inne numery nabite na rowerze, a także zróbmy mu zdjęcie. W przypadku kradzieży, przekazanie tych danych Policji znacznie ułatwi  odzyskanie jednośladu.

- Jeżeli mamy możliwość ubezpieczmy swój rower od kradzieży.  

- Pamiętajmy także, że łupem padają nie tylko rowery, ale także osprzęt przy nich pozostawiany,  taki jak licznik, pompka czy zawieszone torby.