Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Trzeźwy poranek" - okazał się nie do końca trzeźwy

Policjanci na terenie powiatu iławskiego prowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Były one ukierunkowane na skontrolowanie maksymalnej liczby kierowców i wyeliminowanie z ruchu tych, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Podczas działań przebadano 1200 kierujących. Jeden z nich był nietrzeźwy.

Policjanci na terenie powiatu iławskiego kolejny raz badali stan trzeźwości kierowców. Już od 4:00 rano funkcjonariusze ustawiali punkty kontrolno-blokadowe. Jak się okazało nadal niektórzy użytkownicy dróg  nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do tragedii, nie odstraszają ich również wysokie i surowe kary. Dzięki wykorzystaniu urządzeń alcoblow policjanci dziś rano szybko i sprawnie przebadali wielu kierowców. W trakcie działań w sumie skontrolowano 1200 kierujących. Okazało się, że jeden z nich był nietrzeźwy. 35 – latek kierował skodą mając promil alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy. Jak dodaje nadkom. Sławomir Kołpacki „Zawsze przypomnimy kierowcom że jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego są właśnie nietrzeźwi kierujący. Dlatego działania takie jak m.in. :”Trzeźwy poranek” będą przeprowadzane regularnie ponieważ należy uświadomić wszystkim kierującym, że prowadzenie pojazdu poprzedzone wypiciem alkoholu stwarza bezpośrednie zagrożenie zarówno dla kierowców, pasażerów oraz innych użytkowników dróg.  

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego iławskiej policji oświadczył również, że „Do końca października 2018 policjanci z powiatu iławskiego przeprowadzili 41018  kontroli stanu trzeźwości ujawniając w ten sposób 249 nietrzeźwych kierujących”..

Kierowco pamiętaj !

Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał