Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy spotkał się z dziećmi, aby porozmawiać o bezpieczeństwie

„Świadome dziecko jest bezpieczniejsze” w myśl tej zasady kisielicki dzielnicowy wspólnie z oficerem prasowym spotkali się z dziećmi z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy Zespole Szkół Rolniczych w Kisielicach. Podczas wspólnej zabawy funkcjonariusze z dziećmi przypomnieli sobie podstawowe zasady ruchu drogowego, gdzie przechodzić przez jezdnię czy jak się zachowywać podczas wycieczki.

Kisielicki dzielnicowy mł. asp. Dariusz Gutowski wspólnie z oficerem prasowym mł. asp. Joanną Kwiatkowską  spotkał się z dziećmi uczęszczającymi do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy Zespole Szkół Rolniczych w Kisielicach. Wspólna zabawa, pod okiem opiekunów i policjantów połączona była z przypomnieniem dzieciom o zagrożeniach czyhających w drodze do i ze szkoły. Podczas spotkania  funkcjonariusze przekazali informacje o ewentualnych zagrożeniach podczas zabawy w domu i na podwórku. Wszyscy uczestnicy porozmawiali  o tym, że idąc na grupową wycieczkę, muszą zachować szczególną ostrożność, słuchać poleceń opiekuna a podczas przechodzenia przez drogę powinny podnieść rękę do góry.

Dzieci korzystając z plansz edukacyjnych przypomniały sobie dlaczego światło czerwone oznacza STOP a zielone IDŹ. Tłumacząc jednocześnie, że sygnał ŻÓŁTY ostrzega o niebezpieczeństwie. Omówiły również podstawowe zasady obowiązujące przed przejściem na drugą stronę ulicy:

·    Zawsze przechodź w miejscu oznaczonym pasami.
·    Zatrzymaj się.
·    Rozejrzyj się w stronę lewą – prawą – lewą.
·    Gdy widzisz, że samochody się zatrzymały, przejdź żwawym krokiem.

W myśl przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym policjanci opowiedzieli wszystkim uczestnikom spotkania jak prawidłowo i bezpiecznie powinny być przewożone dzieci.

Wszyscy wspólnie przypomnieli sobie numery alarmowe kiedy i w jakich sytuacjach zagrożenia, do kogo zwrócić się o pomoc oraz jakie informacje przekazać dyspozytorowi służb ratowniczych.

Policjanci wytłumaczyli dzieciom również  kto to jest osoba nieznajoma i jak  należy się zachowywać się podczas spotkania z taką osobą. Mł. asp. Dariusz Gutowski omówił z dziećmi  jak postępować, gdy zostaną zaatakowane przez zwierzę.


Policjanci przypomnieli także wszystkim uczestnikom spotkania o noszeniu odblasków, które bezwzględnie powinny znaleźć się na odzieży wierzchniej przedszkolaków, gdyż dobra widoczność na drodze to gwarancja bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a takimi właśnie są m.in. piesi. Pokazując jednocześnie dlaczego odblaski są „zaczarowane” i dbają o nasze bezpieczeństwo.

Każde takie spotkanie wywołuje wiele refleksji i dyskusji z dziećmi, które bardzo chętnie biorą czynny udział w spotkaniu.

Pamiętajmy! Świadome dziecko jest bezpieczniejsze.