Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odwiedzili uczniów w Goryniu żeby porozmawiać o narkotykach i dopalaczach

Dzielnicowy z kisielickiej jednostki policji wspólnie z oficerem prasowym odwiedził uczniów Szkoły Podstawowej w Goryniu. Tematem wspólnych rozmów były narkotyki, dopalacze a także odpowiedzialność karna nieletnich.

Doskonale wiemy, że częste rozmowy pomagają każdemu z nas zrozumieniu siebie i innych, rozbudzają ciekawość świata, stymulują rozwój emocjonalny oraz kształtują dobre nawyki. W związku z tym asp. Dariusz Gutowski dzielnicowi z Posterunku Policji w Kisielicach wspólnie z asp. Joanną Kwiatkowską oficerem prasowym odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Goryniu.

Funkcjonariusze za pomocą przygotowanej prezentacji przybliżyli uczniom problematykę uzależnienia od dopalaczy  i narkotyków. Informując o ich wpływie na świadomość człowieka, o zmianach jakie powodują w zachowaniu i o zniszczeniach jakich dokonują w organizmie.  Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog  to okazja dla młodzieży, aby porozmawiać z fachowcem o sprawach, które ich dotyczą. To szansa na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i  konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania, których było dużo podczas spotkania. Omawiając tematy dotyczące narkotyków jak i dopalaczy policjanci przedstawili młodzieży także najważniejsze zagadnienia dot. odpowiedzialności  nieletnich. Poinformowali ich co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie  jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo, i jaka grozi za nie kara. Policjanci podali liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.

Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie. Asp.  Joanna Kwiatkowska dodała, że zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców na terenie Polski jak i po za jej granicami.

W trakcie spotkania  asp. Joanna Kwiatkowska przybliżyła zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiła w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjantka podkreślały przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

Atmosfera podczas rozmów, szereg pytań i wątpliwości potwierdza potrzebę  prowadzenia takich spotkań z  młodzieżą, która z całą pewnością wyszła ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.

Pamiętaj !

Jeśli masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia?

Zadzwoń!

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego 

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej