Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działania „Znicz 2018”. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem

Przed nami Dzień Wszystkich Świętych. To czas szczególny, pełen zadumy, kiedy wspominamy bliskich, którzy odeszli. Wiele osób udaje się na groby swoich najbliższych na miejscowe cmentarze ale wielu też decyduje się na pokonanie setek kilometrów, by zapalić znicz na rodzinnych grobach. W tym czasie policja rokrocznie obserwuje zwieszone natężenie ruchu zarówno pieszych jak i pojazdów. Tradycyjnie nad bezpieczeństwem czuwać będą policjanci. Pamiętajmy, że jest to również okres kiedy na cmentarz niektórzy przychodzą w zupełnie innym celu i korzystają z naszego roztargnienia, nieuwagi czy pozostawianych rzeczy podczas porządkowania grobów.

W poprzedzającym to święto okresie odwiedzamy groby swoich bliskich. W ciszy, spokoju i zadumie, porządkujemy miejsca ich spoczynku. Niestety niektórzy ten okres kiedy jesteśmy zaabsorbowani sprzątaniem, myciem i pielęgnacją pomników swoich bliskich nie zwracając uwagi na rzeczy osobiste pozostawione gdzieś w pobliżu, wykorzystują jako okazję do kradzieży.

Pamiętajmy !

- Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na cmentarzu,  pomniku czy ławce.
- Ludzie zaabsorbowani sprzątaniem, myciem i pielęgnacją pomników swoich bliskich nie zwracają uwagi na rzeczy osobiste pozostawione gdzieś w pobliżu.
- Złodziej może nas obserwować licząc na nieuwagę czy nieostrożność i wykorzysta każdą nadarzającą się okazję.
- Kiedy  wybieramy się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużej ilości gotówki.
- Podczas sprzątania grobów nie zostawiajmy bez opieki torebek ani saszetek.
- Nie prośmy o pomoc w przypilnowaniu naszych rzeczy obcych ludzi.
- Odwiedzając groby  pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zamykać torebkę czy plecak i zabezpieczyć kieszenie a telefon czy portfel schować w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, nie wkładaj telefonu ani portfela do tylnej kieszeni spodni. To zachęca złodziei do kradzieży.
- Przypominamy również o zamykaniu drzwi i okien swoich mieszkań a także zabezpieczaniu wartościowych przedmiotów. Ofiarami przestępców stają się zazwyczaj osoby, które zapominają, są roztargnione czy zbyt ufne.

Należy także pamiętać, że  co jakiś czas dochodzi do kradzieży bądź kradzieży z włamaniem dlatego powyższe rady warto zapamiętać i się do nich stosować aby czuć się bezpiecznie.

Wzmożone natężenie ruchu drogowego to również zintensyfikowane działania policjantów służby ruchu drogowego. Jak co roku policjanci przygotowują działania „ Znicz ”, które będą trwać od 29 października do 4 listopada 2018 r.

1. Pamiętajmy przede wszystkim, aby dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na drodze. Okres świąt Wszystkich Świętych to czas pogarszających się warunków atmosferycznych – szybko zapadający zmrok, często deszcz i przymrozki to czynniki wymagające od kierujących skupienia i rozwagi, zachowajmy więc ostrożność !
2. Nie zapominajmy o obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania.
3. Wyjazdy na groby bliskich to również okazja do spotkań rodzinnych, którym zazwyczaj towarzyszy alkohol – zdarza się, że po jego wypiciu wsiadamy za kierownicę, decydując się na jazdę na podwójnym gazie. Często zapominamy o skutkach prawnych i moralnych takiego postępowania. Pijani kierowcy będą z całą stanowczością pociągani do odpowiedzialności za swoje nieodpowiedzialne zachowanie. Kierowca po "małym piwku" to nadal częste zjawisko szczególnie podczas dni wolnych - pamiętajmy o konsekwencjach: stan po użyciu alkoholu (stężenie alkoholu we krwi od 0,2 - 0,5‰) to wykroczenie, natomiast stan nietrzeźwości (powyżej 0,5‰) to przestępstwo.
4. Pamiętajmy o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci (foteliki i podwyższenia). Pasy bezpieczeństwa są najtańszym urządzeniem minimalizującym skutki wypadków drogowych, często ratującym życie, warto więc z nich korzystać. Zapinajmy pasy bezpieczeństwa, a dzieci do 12 roku życia i 150 cm wzrostu przewoźmy w fotelikach lub na podkładkach dostosowanych do rozmiarów dziecka.
5. Nie irytujmy się podczas "korków" - nie tylko nam się spieszy, a kultura i rozsądek pomogą bezpiecznie dojechać do celu podróży.
6. Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo pieszych, którzy szczególnie po zmroku są niewidoczni na poboczach dróg.

Doskonałą alternatywą do podróżowania autem jest transport publiczny lub spacer, na który zabierzmy odblaski. Środkami komunikacji publicznej w tym okresie dojedziemy bezpośrednio do cmentarza. Zamiast tracić nerwy na drodze czy szukając miejsca do prawidłowego zaparkowania pojazdu będziemy mogli skupić się na kontemplacji i wspomnieniach o bliskich.

Kilka dobrych rad dla pieszych:

• unikajmy „szaro-burych” ubrań, ponieważ jesteśmy w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców,
• używajmy elementów odblaskowych w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków. Przypominamy, że każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat
• nie wchodźmy i nie wbiegajmy na jezdnię znienacka bo na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkadziesiąt metrów, więc trudno w tych warunkach uniknąć potrącenia,
• przez jezdnię przechodźmy zawsze w miejscach wyznaczonych

Kierowcy natomiast muszą pamiętać, o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, a przede wszystkim powinni mieć świadomość, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych

Na cmentarzach będzie tłoczno. Zdarza się też, że w ogromnym zamieszaniu na cmentarzu tracimy z oczu nasze dzieci. Dobrze jest przed wizytą na grobach ustalić z maluchami podstawowe zasady zachowania w takich sytuacjach. Przede wszystkim umówmy się, że jeżeli dziecko zgubi się na cmentarzu spotykamy się w jakimś konkretnym, łatwym do rozpoznania miejscu – np. przy krzyżu w centrum nekropolii, albo przy bramie wejściowej. Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadają w panikę tylko spokojnie idą w umówione miejsce przekonane, że spotkają tam rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi, przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi i wszelkich kontaktów „w tajemnicy” przed rodzicami. Koniecznie uświadamiajmy naszym dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych funkcjonariuszy Policji, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy.

Liczymy na to, że Państwa zdrowy rozsądek i wzmożone działania policjantów uczynią zbliżające się święta bezpiecznymi i spokojnymi.

Zmiana organizacji ruchu drogowego w dniach od 31 października do 4 listopada 2018 r.

Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu pieszego i samochodowego w obrębie cmentarza komunalnego przy ul. Ostródzkiej w Iławie , dnia 31 października 2018 r. od godz. 18:00 wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu drogowego .

Iława

  1. W pasie drogowym drogi krajowej nr 16 po stronie zajazdu Wielka Żuława w kierunku ciągu ulic Kościuszki i Niepodległości będzie ustawiony znak B-21 (zakaz skręcania w lewo).
  2. Przy mostku na rzece Iławce po stronie młyna będzie ustawiony znak B-22 (zakaz skręcania w prawo).
  3. Na drodze dojazdowej do cmentarza z ul. Ostródzkiej będzie ustawiony znak B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach).
  4. Pod znakami B-21, B22 i B-1 będą umieszczone tabliczki o treści „Nie dotyczy osób posiadających umowę na dzierżawę terenu, mieszkańców przyległych posesji ul. Ostródzka 2 i 2a oraz pojazdów służb miejskich.
  5. Dojazd do parkingu dolnego przy ogrodach działkowych od ul. Rzemieślniczej i na końcu parkingu umieszczone  będą znaki B-1, U-20b z tabliczką pod znakiem o treści  „Nie dotyczy osób posiadających umowę na dzierżawę terenu, mieszkańców przyległych posesji ul. Ostródzka 2 i 2a oraz pojazdów służb miejskich”.

Przywrócenie pierwotnej organizacji ruchu nastąpi w dn. 03.11.2018 do godz. 7:00.

W celu dotarcia na cmentarze w Iławie w tym okresie zalecany jest ruch pieszy lub środkami komunikacji miejskiej.