Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Spowodował kolizję mając 1,4 promila alkoholu w organizmie. Postępowanie zakończone aktem oskarżenia

Iławscy kryminalni wspólnie z prokuraturą zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 37 -latkowi. Mężczyzna kierował busem mając 1,4 promila alkoholu w organizmie i spowodował kolizję. Teraz kierowca ze swojego zachowania będzie się tłumaczył przed sądem.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa - to hasło, które powinni znać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jednak pomimo posiadanej wiedzy na temat zasad ruchu drogowego, niektórzy nadal nie stosują się do nich. Tak właśnie postąpił  37 – latek wobec którego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie. Z ustaleń śledczych wynikało, że mężczyzna kierując busem nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego zjechał na prawe pobocze i wywrócił pojazd.  W trakcie czynności policjanci ustalili, że mężczyzna znajduje się pod znacznym działaniem alkoholu. Badanie alkomatem podczas osadzania wskazało 1,4 promila alkoholu w organizmie. 37 – latek został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał  zarzuty.

Kodeks karny za samo kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.