Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nauka przez zabawę. Piknik wspólnie z policjantką iławskiej komendy

Piknik zorganizowany przez Placówkę Wsparcia Dziennego gminy Iława za nami. Był on okazją do spędzenia wolnego pełnego atrakcji przedpołudnia i przy okazji spotkania i rozmowy z policjantką. Wszyscy uczestnicy zabawy przebierając się w zestaw przeciwuderzeniowy mogli przez chwilę być policjantem, który zabezpiecza imprezę masową. Każdy mógł również poznać wyposażenie radiowozu policyjnego, wsiąść za jego kierownicę, włączyć światła błyskowe i dźwiękowe.

Policjantka z  Komendy Powiatowej Policji w Iławie spotkała się z uczestnikami pikniku zorganizowanego przez Placówkę Wsparcia Dziennego gminy Iława. Uczestnicy zabawy na stanowisku policyjnym mogli  przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa  odpowiadając na pytania policjantki. Każda prawidłowa odpowiedź była nagradzana kolorowym odblaskiem ponieważ każdy pieszy, także ten przemieszczający się w terenie zabudowanym powinien nosić element odblaskowy gdyż jest wtedy widoczny nawet z odległości 150 m. Bez odblasku zaledwie z 30-40 m. Odblaski te zostały zakupione przez Urząd Gminy Iława.

Polskie prawo mówi o tym, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik ruchu może zostać ukarany mandatem.

Chętni natomiast mogli przymierzyć kamizelkę kuloodporną bądź zestaw przeciwuderzeniowy by przez chwilę poczuć się na funkcjonariuszem  podczas wyjazdu na interwencję mógł usiąść za kierownicą radiowozu i włączyć sygnały świetlne oraz dźwiękowe.  Natomiast kiedy chętni przymierzali zestaw przeciwuderzeniowy składający się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną twarzy mogli poczuć się jak funkcjonariusz zabezpieczający imprezę masową. Zestaw ten funkcjonariusze stosują w celu ochrony przed urazami spowodowanymi niebezpiecznymi przedmiotami występującymi podczas działań związanych z zapewnianiem porządku publicznego przez Policję. Osoby zainteresowane mogły również nauczyć się pierwszej pomocy na stanowisku PCK oraz porozmawiać ze strażakami i zapoznać się z ich codzienną pracą. Dzieci podczas zabawy przy muzyce chętnie malowały rysunki, skakały na trampolinie oraz korzystały z muzycznych.