Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przedszkolaki z policjantami rozmawiały o bezpieczeństwie

„Świadome dziecko jest bezpieczniejsze” w myśl tej zasady iławski dzielnicowy wspólnie z oficerem prasowym już kilka dni po rozpoczęciu nowego roku szkolnego spotkali się z dziećmi z iławskiego Przedszkola „Mali odkrywcy”. Podczas wspólnej zabawy funkcjonariusze z dziećmi przypomnieli sobie podstawowe zasady poruszania się po chodniku czy jezdni oraz poinformowali jak zachowywać się będąc na placu zabaw czy zakupach.

Iławski dzielnicowy asp. szt. Dominik Siestrzewitowski wspólnie z oficerem prasowym asp. Joanną Kwiatkowską  spotkał się z dziećmi uczęszczającymi do Przedszkola „Mali odkrywcy”  w Iławie. Wspólna zabawa, pod okiem opiekunów i policjantów połączona była z przypomnieniem dzieciom o zagrożeniach w drodze do i z przedszkola. Podczas spotkania  funkcjonariusze przekazali informacje o ewentualnych zagrożeniach podczas zabawy w domu jak i na podwórku. Wszystkie maluchy dowiedziały się, że idąc na grupową wycieczkę, muszą zachować szczególną ostrożność, słuchać poleceń opiekuna a podczas przechodzenia przez drogę powinny podnieść rękę do góry. W myśl przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym policjanci opowiedzieli wszystkim uczestnikom spotkania jak prawidłowo i bezpiecznie powinny być przewożone dzieci.

Wszyscy wspólnie przypomnieli sobie numery alarmowe kiedy i w jakich sytuacjach zagrożenia, do kogo zwrócić się o pomoc oraz jakie informacje przekazać dyspozytorowi służb ratowniczych.

Policjanci wytłumaczyli przedszkolakom również  kto to jest osoba nieznajoma i jak  należy się zachowywać się podczas spotkania z taką osobą. Asp. szt. Dominik Siestrzewitowski omówił z dziećmi  jak postępować, gdy zostaną zaatakowane przez zwierzę i wszystkie ćwiczyły przybieranie postawy  na tzw. „żółwia”

Policjanci przypomnieli także wszystkim uczestnikom spotkania o noszeniu odblasków, które bezwzględnie powinny znaleźć się na odzieży wierzchniej przedszkolaków, gdyż dobra widoczność na drodze to gwarancja bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a takimi właśnie są m.in. piesi. Pokazując jednocześnie dlaczego odblaski są „zaczarowane” i dbają o nasze bezpieczeństwo.

Na koniec dzieci dziękując policjantom za ciekawe spotkanie zaśpiewały piosenkę. Dzięki czemu wszyscy razem przypomnieli sobie dlaczego światło czerwone oznacza STOP a zielone IDŹ. Tłumacząc jednocześnie, że sygnał ŻÓŁTY ostrzega o niebezpieczeństwie. Omówili również podstawowe zasady obowiązujące przed przejściem na drugą stronę ulicy:

·    Zawsze przechodź w miejscu oznaczonym pasami.
·    Zatrzymaj się.
·    Rozejrzyj się w stronę lewą – prawą – lewą.
·    Gdy widzisz, że samochody się zatrzymały, przejdź żwawym krokiem.

Pamiętajmy! Świadome dziecko jest bezpieczniejsze.

Każde takie spotkanie wywołuje wiele refleksji i dyskusji z dziećmi, które bardzo chętnie biorą czynny udział w spotkaniu za co w nagrodę otrzymały elementy odblaskowe.