Iławscy policjanci podsumowali wakacje 2018 - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Iławscy policjanci podsumowali wakacje 2018

Pierwszy tydzień roku szkolnego już za nami a wszyscy jeszcze pamiętamy wspaniały czas wakacji. Dlatego nadszedł czas na podsumowanie pracy policjantów z powiatu iławskiego. Kiedy jedni wypoczywali, funkcjonariusze dbali, by czas spędzony w naszym regionie był bezpieczny.

Działania „Bezpieczne wakacje” to wspólne działania funkcjonariuszy wszystkich pionów, prewencji, dochodzeniowo śledczym czy ruchu drogowego. W wakacje  policjanci dbali o bezpieczeństwo na drogach oraz wodach naszego regionu, podczas spotkań z dziećmi przypominali dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa czy kontrolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Wszystko po to, by wakacje w powiecie iławskim były bezpieczne.

Wakacje 2018 na drogach

Policjanci ruchu drogowego swoją uwagę podczas wakacji skupiali przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego czyli pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Sprawdzali stan trzeźwości kierujących pojazdami, kontrolowali stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie. Podczas działań „ Bezpieczne wakacje 2018” policjanci iławskiej drogówki skontrolowali ponad 4000 pojazdów. Wśród skontrolowanych kierujących znalazło się 77 kierowców motocykli, 134 rowerzystów oraz 25 kierujących autobusami.

Podczas wakacji policjanci ujawnili 87 kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu. 50 z nich swoim czynem wyczerpała znamiona przestępstwa z art. 178a§1 kodeksu karnego.

Kontrolując pojazdy funkcjonariusze sprawdzali nie tylko stan trzeźwości kierujących, wymagane dokumenty  ale także stan techniczny pojazdów. W  102 przypadkach policyjna kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

W okresie wakacji (od 22 czerwca do 2 września) na drogach naszego powiatu doszło do  20 wypadków drogowych (w 2017r. – 25), w wyniku których zginęły 2 osoby (w 2017r. – 1), a 19 osób zostało rannych (w 2017r. – 28). Odnotowano także 184 kolizji (w 2017r. – 184). W porównaniu do wakacji 2017  odnotowano mniejszą liczbę wypadków (o 5), mniejszą liczbę ofiar śmiertelnych (o 1), mniejszą liczbę osób rannych (o 9) oraz taką samą liczbę kolizji drogowych.

Wakacje na wodach…

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających na wodach i terenach przywodnych Warmii i Mazur czuwali policyjni wodniacy. Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu funkcjonariusze byli w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Podczas wakacyjnych służb na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych oraz radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy, policjanci kontrolowali kąpieliska, podejmowali interwencje, reagowali na popełniane wykroczenia. Policjanci wykonali 79 służb na wodzie oraz przeprowadzili 36 interwencji.

W okresie wakacji (lipiec – sierpień 2018) w naszym powiecie utonęła jedna osoba. Niezmienne jest to, że najczęściej toną osoby w średnim wieku i to głównie mężczyźni. Głównymi przyczynami utonięć od wielu już lat są alkohol, przecenianie swoich umiejętności oraz korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych.

Podobnie jak podczas ubiegłorocznych wakacji tak i w tym roku policjanci z  patrolu wodnego zatrzymali do kontroli kierującego motorówką. Mężczyzna nie stosował się do przepisów żeglugi śródlądowej oraz nie posiadał uprawnień sternika. Podczas czynności okazało się, że to nie jedyne przewinienia 43 – latka. Mężczyzna  pływał  łodzią motorową mając 2,8 promila alkoholu w organizmie.

 osób korzystało ze sprzętu wodnego będąc pod wpływem alkoholu. Byli to sternicy pod wpływem bądź po użyciu alkoholu oraz osoby korzystające np. z kajaków, rowerów wodnych, łódek.

Wakacyjna profilaktyka

Podczas tegorocznych wakacji przyświecało nam ponownie hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo”. To tytuł zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogólnopolskiej kampanii, objętej honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach tej akcji oraz działań „Bezpieczne wakacje” dzielnicowi oraz profilaktycy  spotykali się z dziećmi oraz młodzieżą. Podczas swoich spotkań poruszali tematy związane z bezpiecznym wypoczynkiem zwłaszcza nad wodą. Przypominali dzieciom, że czas wolny spędzany nad wodą nie jest wolnym czasem dla naszego rozsądku  i nie zwalnia nas od myślenia.  Apelowali, aby  zawsze  przewidywać konsekwencje i wybierać taki rodzaj zabawy, który nie  będzie zagrażał  utracie zdrowia.