Zatrzymali poszukiwanych i odnaleźli zaginionych - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali poszukiwanych i odnaleźli zaginionych

Policjanci podczas realizowania swoich zadań służbowych, zatrzymali kolejne osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości. Wśród nich znaleźli się m. in. 52 – latek, który szukany był ponieważ nie dopilnował psa i go nie zaszczepił, 16 – latek, który nie stawił się do ośrodka szkolno-wychowawczego. Funkcjonariusze szukali również dwóch mężczyzn, którzy oddalili się ze szpitala. Obaj cali i zdrowi zostali odnalezieni na terenie Iławy.

Pierwszego z poszukiwanych zatrzymali policjanci z Zalewa. Funkcjonariusze podczas wykonywania czynności służbowych ustalali miejsce przebywanie 52 – latka, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Policjanci posiadając zarządzanie ustalenie miejsca pobytu i osadzenie w zakładzie karnym sprawdzali różne adresy pod którymi mógłby przebywać poszukiwany mężczyzna. W trakcie czynności ustalili, że mieszkaniec gminy Zalewo może być właśnie w pracy. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce gdzie potwierdzili uzyskane informację. Policjanci zatrzymali mężczyznę i odkonwojowali  do zakładu karnego. 52 – latek spędzi  w więzieniu najbliższy 15 dni ponieważ nie pilnował swojego psa oraz go nie zaszczepił. Przypomnijmy we wrześniu 2017 r. Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o pogryzieniu przez psa. Funkcjonariusze  pojechali na miejsce. Okazało się, że kiedy mężczyzna szedł chodnikiem  z jednej z posesji w gminie Zalewo wybiegł pies. Zwierzę zaatakowało pokrzywdzonego i ugryzło go w nogę. Policjanci ustalili właściciela czworonoga.  W trakcie dalszych czynności okazało się, że pies nie posiadał aktualnego szczepienia. 

Właściciel psa za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia oraz za brak aktualnych szczepień usłyszał zarzuty. Decyzją sądu 52 – latkowi została zasądzona kara ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne wskazane przez sąd. W związku z tym, że mężczyzna ich nie wykonał sąd zamienił karę ograniczenia wolności na karę bezwzględnego pozbawienia wolności.  

Kolejnego  poszukiwanego  zatrzymali policjanci z Susza. Funkcjonariusze uzyskali informacje, że 16 – latek nie stawił się do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego gdzie miał przebywać gdyż nie realizował obowiązku szkolnego.  Policjanci ustalili, że młody mieszkaniec Susza może przebywać teraz w domu. Funkcjonariusze podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków służbowych pojechali do jej miejsca zamieszkania. Okazało się, że 16 – latek  jest w domu. Funkcjonariusze wylegitymowali młodego mężczyznę po czym przetransportowali go do Policyjnej Izby Dziecka skąd zostanie przekazany opiekunom ośrodka.

Tymczasem  iławski dzielnicowy podczas obchodu rejonu służbowego zauważył znanego mu z wcześniejszych interwencji 41 - latka. Policjant pamiętał, że mężczyzna jest poszukiwany. W związku z powyższym wylegitymował go oraz sprawdził w policyjnych systemach. Okazało się, że mieszkaniec Iławy poszukiwany jest przez iławską prokuraturę w celu wykonania z nim czynności prawnych. Funkcjonariusz sporządził oświadczenie dotyczące miejsca przebywania mężczyzny.

Natomiast 22 – latkę funkcjonariusz zauważył, kiedy po obchodzie wracał już do jednostki. Policjant wylegitymował dziewczynę i sprawdził w policyjnych systemach. Funkcjonariusz ustalili, że 22 – latka jest poszukiwana także do ustalenia miejsca pobytu. Dzielnicowy sporządził oświadczenie dotyczące miejsca przebywania kobiety po czym zwolnił ją.

Szczęśliwie zakończyły się także poszukiwania dwóch zaginionych mężczyzn.  Sytuacja w obu przypadkach była poważna mężczyźni opuścili szpital w Iławie. Pierwszy z nich wykorzystał chwilowa nieuwagę personelu i wyszedł z oddziału w nieznanym kierunku. Natomiast  37 – latek opuścił szpital 3 września 2018 r. i do momentu zgłoszenia na policję, a było to 4 września w godzinach popołudniowych, nie wrócił do miejsca zamieszkania.  Natychmiast po uzyskaniu informacji o zaginięciach policjanci rozpoczęli poszukiwania. Funkcjonariusze sprawdzali iławskie dworce, przeczesywali kompleksy leśne, pola i łąki. Pierwszego z zaginionych po kilku godzinach całego i zdrowego odnaleźli iławscy policjanci w lokalnym lesie. Mundurowi przeszukiwali również opuszczone zabudowania i okolice pobliskiego akwenu w czym pomagali im funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z Olsztyna wyposażeni w dron. Na bieżąco sprawdzano wszystkie sygnały i miejsca, w których mógł być widziany 37 – latek. Około godz. 7:00 już 5 września mężczyzna skontaktował się z rodziną i oświadczył, że jest w Iławie na dworcu co potwierdzili przybyli na miejsce policjanci. Wezwano zespół karetki pogotowia. Lekarz stwierdził, że 37-latek nie potrzebuje hospitalizacji, dlatego został przekazany rodzinie.

Przypominamy!

Osoba zaginiona kategorii I to zgodnie z przepisami osoba, która opuściła nagle ostatnie miejsce swojego pobytu w okolicznościach:

  • uzasadniających podejrzenie popełnienia na jej szkodę przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności
  • uzasadniających podejrzenie zagrożenia dla jej życia, zdrowia lub wolności.

W drugim przypadku w szczególności są to osoby, których okoliczności zaginięcia wskazują na realną możliwość popełnienia przez nią samobójstwa. Jest to także osoba małoletnia do lat 15 i jej zaginięcie zgłoszono po raz pierwszy, bądź osoba, która z powodu wieku, choroby, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie może kierować swoim postępowaniem albo wymaga opieki lub pomocy innych osób.

W poszukiwaniach osób zaginionych bardzo pomocne są szczegółowe informacje - o stanie zdrowia, chorobach, czasie, w którym osoba zaginiona opuściła miejsce zamieszkania jak również kierunku, w którym się udała czy ubiorze osoby zaginionej. Podczas zgłoszenia należy podać rysopis zaginionego i aktualną fotografię oraz informacja czy miała przy sobie  dokumenty jak również pieniądze.  Poinformować jakie miejsca zostały do tej pory sprawdzone, czy było to  miejsca zamieszkania zaginionego jego członków rodziny lub przyjaciół.