Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzięki czujności świadków kolejni nieodpowiedzialni kierujący zostali zatrzymani

Niestety na niektórych nie działają prośby, groźby czy apele. Nie pomaga uświadamianie i edukacja. Policjanci nadal zatrzymują kierowców, którzy nieodpowiedzialnie zachowują się na drodze czy decydują się na jazdę po alkoholu.

Dziś w nocy zalewski policjant wracając ze służby zauważył kierującego vw, który jechał całą szerokością drogi. Funkcjonariusz podejrzewał, że mężczyzna może znajdować się pod działaniem alkoholu. Mundurowy postanowił zatrzymać kierowcę co uczynił kiedy ten podjechał pod jeden z lokalnych sklepów. Policjant wyczuł od znanego mu z wcześniejszych interwencji 31 – latka woń alkoholu. W związku z powyższym zabrał mu kluczyki i o wszystkim poinformował oficera dyżurnego policji w Iławie, który na miejsce wysłał najbliższy patrol. Okazało się, iż przypuszczenia funkcjonariusza były słuszne. 32 – latek kierował vw mając 1,4 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mieszkańca Zalewa. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania vw.

Kolejnego nietrzeźwego  kierującego policjanci zatrzymali po zgłoszeniu przez świadka. Mężczyzna poinformował, że przed nim prawdopodobnie jedzie hondą nietrzeźwy kierujący. Funkcjonariusze mając cały czas łączność ze zgłaszającym oraz nr rejestracyjne pojazdu i drogę, którą się poruszał już kilka minut od zgłoszenia zatrzymali 43 – latka. Przypuszczenia świadka okazały się słuszne. Mężczyzna kierował hondą mając 2,3 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mieszkańcowi Lubawy prawo jazdy a samochód przekazali osobie wskazanej przez zatrzymanego.

Oboje kierowcy w najbliższym czasie ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem. Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Natomiast w gminie Susz policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Mężczyzn jechał tzw. „wężykiem” kiedy to zauważyli go policjanci. W trakcie czynności okazało się, że 56 – latek kierował jednośladem mając 1,4 promila alkoholu w organizmie. Policjanci ukarali mieszkańca Susza mandatem a rowerem przekazali osobie wskazanej przez mężczyznę.

Kierowco pamiętaj !

Reaguj na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał