Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Żeby uniknąć mandatu podała dane innej osoby. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności

Iławscy kryminalni wspólnie z prokuraturą zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 48-latkowi. Mężczyzna nie posiadał prawa jazdy, bo stracił je za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów, nie miał przy sobie dokumentów od pojazdu, kierował ciągnikiem siodłowym wraz z naczepą niedopuszczoną do ruchu oraz podał dane kolegi bo bał się konsekwencji.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa - to hasło, które powinni znać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jednak pomimo posiadanej wiedzy na temat zasad ruchu drogowego, niektórzy nadal nie stosują się do nich. Tak właśnie postąpił  48 – latek wobec którego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie. Z ustaleń śledczych wynikało, że mężczyzna kierował ciągnikiem siodłowym z naczepą, przewożącą ciągnik rolniczy kiedy zauważył to świadek. Zachowanie kierowcy  zaniepokoiło zgłaszającego, który o wszystkim poinformował oficera dyżurnego. Funkcjonariusze natychmiast przyjechali we wskazanym kierunku i zatrzymali opisywane auto do kontroli drogowej. Wylegitymowali kierującego oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. W trakcie czynności okazało się, że kierujący zespołem pojazdów podał dane kolegi ponieważ sam ma zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej liczy punktów karnych. Policjanci ustalili, że to nie jedyne przewinienie 48 – latka. Numery rejestracyjne ciągnika siodłowego nie zgadzały się z numerem vin pojazdu. Mężczyzna oświadczył, że jego auto było uszkodzone więc kupił taki sam ciągnik siodłowy i tylko przełożył tablice rejestracyjne. Na miejsce przyjechali również funkcjonariusze iławskiego ruchu drogowego. 48 – latek za m.in. nie stosowanie się do zasad ruchu drogowego, brak dokumentów, kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu został ukarany mandatem karnym w wysokości 3500 zł. Natomiast za kierowania ścigania o przestępstwo przez fałszowanie dowodów usłyszał zarzut.

Kodeks karny art. 235.  mówi o ty, że „Kto, przez tworzenie fałszywych dowodów lub inne podstępne zabiegi, kieruje przeciwko określonej osobie ściganie o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne albo w toku postępowania zabiegi takie przedsiębierze,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3