Policjanci podsumowali minione 72 godziny - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci podsumowali minione 72 godziny

Kolejny wakacyjny weekend za nami. Policjanci w tym czasie wzywani byli 156 razy. Były to interwencje związane z zakłóceniami porządku, awantury i kłótnie domowe, których było 21. W tym czasie na drogach naszego powiatu odnotowano również 26 interwencji związanych z ruchem drogowym. Funkcjonariusze zatrzymali także czterech kierujących w stanie nietrzeźwości oraz jednego, który rażąco przekroczył prędkość w terenie zabudowanym.

Policjanci z powiatu iławskiego w miniony weekend przeprowadzili 156 interwencji. Był to wytężony czas pracy nie tylko policjantów prewencji, ale również funkcjonariuszy ruchu drogowego, wydziału kryminalnego oraz funkcjonariuszy komisariatów i posterunków policji. Policjanci podjęli 21 interwencji domowych, po których dwóch mężczyzn zatrzymali w policyjnej celi oraz w dwóch rodzinach wszczęli procedurę Niebieskiej Karty.  Funkcjonariusze zatrzymali również wielu nieodpowiedzialnych kierujących w tym czterech, którzy zdecydowali się kierować swoimi pojazdami w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze podczas minionego weekendu pracowali również na miejscu 6 kolizji oraz przeprowadzili działania „Prędkość” i „Trzeźwe popołudnie”.

Policjanci przypominają, że od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na drogach jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Nadmierna prędkość pojazdów często pojawia się też w sygnałach społecznych przekazywanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.  Akcja związana z kontrolą prędkości na drogach powiatu iławskiego prowadzona była już od wczesnych godzin rannych. Funkcjonariusze podczas akcji skontrolowali łącznie 41 pojazdy  ujawniając 15 kierujących, którzy  przekroczyli dozwoloną prędkość. 

Natomiast podczas akcji  „Trzeźwe popołudnie” funkcjonariusze badali stan trzeźwości kierowców. Funkcjonariusze po przeanalizowaniu danych statystycznych uznali, że w godzinach popołudniowych również zatrzymywanych jest wielu nietrzeźwych kierujących. Dlatego tuż po godzinie 14:00  policjanci ustawiali punkty kontrolno-blokadowe.  Dzięki wykorzystaniu urządzeń alcoblow policjanci szybko i sprawnie przebadali wielu kierowców. W trakcie działań w sumie skontrolowano 1118 kierujących. Okazało się, że jeden z nich były nietrzeźwy. Kierujący vw postanowił pojeździć samochodem mając 0,7 promila alkoholu w organizmie kiedy to został zatrzymany przez policjantów. Funkcjonariusze zatrzymali 59 – latkowi prawo jazdy.

Kolejnych nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymali policjanci kiedy to spowodowali kolizję drogową. 59 – letni ciągnikiem rolniczym  wraz z przyczepami wykonując skrętu w lewo nie upewnił się, że jest wyprzedzany przez kierującą samochodem osobowym  audi, którego 25 – letnia kierująca podjęła nieprawidłowy manewr wyprzedzania prawidłowo sygnalizującego manewr skrętu w lewo ciągnika rolniczego. W wyniku czego doszło do bocznego zderzenia między pojazdami. 59 – latek kierujący ciągnikiem oraz 25 – latka kierująca audi za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym zostali ukarani mandatami.

Z kolei na trasie Laseczno – Stradomno 53 - latek kierujący kią nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze  w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu i dachował samochodem. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało a 53 – latka za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Natomiast kiedy policjanci z iławskiego ruchu drogowego zauważyli kierującego motorowerem postanowili również zatrzymać go do kontroli drogowej. Mężczyzna jechał tzw. „wężykiem” kiedy to został zatrzymany przez kierujących. Okazało się, że 28 – latek postanowił pojeździć motorowerem mając 3,2 promila alkoholu  organizmie.

Tymczasem policjanci Susza podczas patrolu i miasta zauważyli kierującego rowerem. Funkcjonariusz pamiętał, że kilka dni wcześniej legitymował mężczyznę kiedy to jechał rowerem mając 3,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że i tym razem był pod działaniem alkoholu. Mieszkaniec gminy Susz miał 0,8 promila kiedy to kierował jednośladem. Tymczasem kolejny mieszkaniec gminy Susz postanowił pojeździć rowerem mając 0,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźni za swoje nieodpowiedzialne zachowanie zostali ukarani mandatami.

Podczas pomiaru prędkości w Jędrychowie  policjanci iławskiej  drogówki zatrzymali również 37-latka, który kierując audi jechał w obszarze zabudowanym z prędkością 108 km/h. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości kierujący został ukarany mandatem i punktami karnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci zatrzymali też kierującym prawo jazdy na 3 miesiące.

Podczas minionego weekendu odbyło się również wiele imprez o charakterze rozrywkowym, które zabezpieczali policjanci na terenie powiatu iławskiego m. in. Festyny na terenie gminy Kisielice. Dzięki współpracy ze służbami porządkowymi organizatorów imprez odbyły się one bez zakłóceń, ponieważ współpraca pozwoliła szybko reagować na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.