Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpodstawnie wzywał policję. Teraz będzie tłumaczył się przed sądem

Policjanci przypominają ! Na numery alarmowe tj. 112, 999, 998, 997 dzwonimy tylko w uzasadnionych przypadkach ponieważ nasze nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do tragedii. Natomiast wtedy, osoba, która naprawdę potrzebuje pomocy nie otrzyma jej, bo patrol do niej nie dotrze. Za bezpodstawne wezwanie służb zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu, karze ograniczenia wolności lub karze grzywny.

Kilka minut po 22:00 do oficera dyżurnego policji zadzwonił mężczyzna, że sąsiedzi zakłócają mu spoczynek nocny. Informacja natychmiast trafiła do najbliższego patrolu policji. Funkcjonariusze pojechali na miejsce, a tam okazało się, że nie słychać nigdzie głośnej muzyki w mieszkaniu u sąsiadów było cicho. Funkcjonariusze poszli do zgłaszającego, który znajdował się pod znacznym działaniem alkoholu. Mężczyzna  oświadczył policjantom, że ktoś palił ognisko, było głośno i szczekał pies  a w ogóle to nie wie po co wezwał patrol policji. Po godzinie 23:00 kolejny raz do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwonił 35 – latek. Mężczyzna tym razem oświadczył, że po ulicy ktoś chodzi z nożem i on czuje się zagrożony. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce gdzie opatrolowali teren nie ujawniając mężczyzny z nożem. Następnie porozmawiali ze zgłaszającym. Z uwagi na to, że nie było to pierwsze takie zgłoszenie 35–latka, policjanci postanowili sporządzić wobec mężczyzny wniosek do sądu o jego ukaranie.

Mieszkaniec gminy Iława za bezpodstawne wezwanie policji będzie w najbliższym czasie tłumaczyć się przed sądem.

Pamiętajmy !

Na numery alarmowe tj. 112, 999, 998, 997 dzwonimy tylko w uzasadnionych przypadkach. Za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), karze ograniczenia wolności lub karze grzywny do 1.500 złotych.

Takie zachowania odciągają funkcjonariuszy od ważnych zadań. Policjanci zawsze reagują na każde zawiadomienie, więc reagują również na te fałszywe. Funkcjonariusze także informują o zdarzeniu inne instytucje.

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego każdy powinien się zastanowić czy sprawa, z którą dzwoni, wymaga interwencji Policji, ponieważ wzywając bezpodstawnie policję, można przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie, która naprawdę takiej pomocy potrzebuje, a do której - w wyniku np. głupiego żartu - patrol policji nie dotrze.