Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkali się w Bibliotece Gminnej w Siemianach, aby porozmawiać z policjantami o bezpiecznych wakacjach

Mamy wakacje, to czas odpoczynku dzieci, młodzieży a także ich rodziców. To również czas na realizację długo oczekiwanych podróży, wypoczynku nad wodą czy w lesie. Receptą na udane wakacje jest właściwe przygotowanie się do nich, skrupulatne planowanie wypoczynku, świadomość i unikanie zagrożeń, tak aby pamiątką z nich nie były przykre wspomnienia, tylko radość z mile spędzonych chwil.

Iławscy dzielnicowi przeprowadzili spotkanie dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji. Mł. asp. Waldemar Olszewski oraz mł. asp. Sławomir Michalak  spotkali się w Bibliotece Gminnej w Siemianach z osobami wypoczywającymi na terenie gminy Iława.

Funkcjonariusze przypominali, że wakacje  to czas odpoczynku i swobody, ale także wtedy  należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.  Poinformowali, że bez względu na porę roku zawsze jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Musimy pamiętać o tym, aby zwracać uwagę na znaki drogowe ponieważ one informują nas jak mamy postępować.  Policjanci podkreślili również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, informując jednocześnie, że odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze  przedyskutowali także z uczestnikami spotkania jak bezpiecznie zachowywać się w domu czy na placu zabaw, przypominając jednocześnie kto to jest osoba obca i co zrobić kiedy ktoś taki będzie zaczepiać na podwórku. Funkcjonariusze omówili również podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów nad wodą czy w góry jednocześnie informując jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest słuchanie ratowników.

Policjanci  podczas spotkania rozmawiali również o zagrożeniu jakim są narkotyki oraz dopalacze gdyż są to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu, sprzedawane w postaci tabletek, proszków, mieszanin ziół, w postaci suszu, kadzidełek, naklejek tzw. „tatuaży”, opakowane w kolorowe, atrakcyjnie wyglądające papierki, nadające im „niewinny” wygląd.

Sprzedawane w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo zażywania tzw. dopalaczy wynika z faktu, że  ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm. Policjanci dodali, że dopalacze jak i narkotyki zażywane są zazwyczaj przez dzieci/młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nie znajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami/opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka – zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z dopalaczami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem” z dopalaczami, wielokrotnie kończącym się tragicznie.

W trakcie spotkania dzielnicowi  przybliżyli zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówili w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjanci podkreślali  przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog z policjantem. Jest  to również okazja na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i  konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie, podczas którego padło wiele pytań do policjantów, zostało uwieńczone wspólnymi zdjęciami.