Przedszkolaki odwiedziły iławskich policjantów - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przedszkolaki odwiedziły iławskich policjantów

Policjant to naprawdę przyjaciel nasz bliski. Przyjaciel, który myśli życzliwie o wszystkich…– takimi słowami dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Pluszak” w Iławie podziękowały za możliwość zwiedzenia Komendy Powiatowej Policji w Iławie i zapoznanie się z codzienną pracą policjantów.

Komendę Powiatową Policji w Iławie odwiedziły dzieci z dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Pluszak” w Iławie, które od samego początku trafili pod opiekę oficera prasowego iławskiej jednostki mł. asp. Joanny Kwiatkowskiej. Pod jej okiem poznawała tajniki wykonywania zawodu policjanta.

Przedszkolaki jak każda osoba wchodząca na teren Komendy Powiatowej Policji w Iławie w pierwszej kolejności dowiedzieli się  jakie panują zasady poruszania się po budynku. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska poinformowała dzieci dlaczego należy okazać dokument tożsamości w Punkcie Obsługi Interesanta oraz  przybliżyła na czym polega praca oficera dyżurnego jak również jego zastępcy, do których dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy.

Informując jednocześnie czym na co dzień zajmują się funkcjonariusze prewencji jak również ruchu drogowego. Dodając dlaczego mundurowi z  Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki. Następnie uczniowie zobaczyli jak wygląda pomieszczenie przejściowe, w którym mundurowi wykonują czynności np.: z osobą zatrzymaną na kradzieży sklepowej czy  nietrzeźwym kierującym.

Mł. asp. Joanna Kwiatkowska następnie  opowiedziała dziecom czym na co dzień zajmuje się dzielnicowy i dlaczego właściwie nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu”. Policjantka podkreśliła, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z których możemy skorzystać mając tylko smartphona.

Największą atrakcją dla przedszkolaków okazała się możliwość zapoznania się z pracą technika kryminalistyki oraz wykonanie odcisków palców. Dzieci dowiedziały się jak policjanci pobierają odcisk linii papilarnych pozostawiony przez przestępców na miejscu kradzieży czy włamania oraz co to są ślady osmologiczne, traseologiczne czy mechanoskopijne. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska omówiła również co to są oględziny i dlaczego są tak ważne dla prowadzonego postępowania.

Następnie policjantka przybliżyła uczestnikom spotkania sylwetki trzech czworonożnych funkcjonariuszy pracujących w iławskiej jednostce.  Policjantka poinformowała uczniów dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska zaprezentowała również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi informując jednocześnie czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka. 

Przedszkolaki mieli również okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami z ustawy o Policji. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska omówiła także zasady rekrutacji do policji i zachęcała młodych ludzi do wstąpienia w nasze szeregi.

Podczas rozmowy mł. asp. Joanna Kwiatkowska opowiedziała dzieciom, jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem oraz  jak przebiega proces rekrutacyjny do służby. Wskazała też, jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód. Dzieci byli żywo zainteresowani  tą służbą.

Na koniec rozmowy wszyscy razem przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa korzystając z plansz edukacyjnych „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Bezpieczne Dziecko”  które zostały zakupione przez Starostwo Powiatowe w Iławie  oraz Urząd Gminy Iława. Plansze te zostały przekazane Komendzie Powiatowej Policji w Iławie celem propagowania prawidłowych zachowań. Uatrakcyjniły one również spotkanie jak i pomogły w usystematyzowaniu uzyskanych przez dzieci  informacji.