Policjanci podsumowali minione 72 godziny - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci podsumowali minione 72 godziny

Policjanci z powiatu iławskiego podsumowali miniony weekend, podczas którego wzywani byli 135 razy, w tym 17 interwencji związanych było z domowymi awanturami, a 27 z ruchem drogowym. Na drogach naszego powiatu doszło do 8 kolizji i 1 wypadku drogowego. Policjanci wyeliminowali z ruchu 6 nietrzeźwych kierowców samochodów, roweru oraz motorówki i jednego, który rażąco przekroczył prędkość w terenie zabudowanym.

Kolejny wakacyjny weekend za nami. W tym czasie policjanci powiatu iławskiego interweniowali 135 razy, w tym 27 interwencji  dotyczyło ruchu drogowego. Policjanci pracowali na miejscu 1 wypadku drogowego oraz 8 kolizji.

Do najpoważniej wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w gminie Iława. Według wstępnych ustaleń policji 57 – latka  kierująca renaultem na prostym odcinku drogi z nieustalonych przyczyn straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na przeciwległy pas ruchu, następnie do rowu po czym pojazd wywrócił się. Kobieta z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala.

Do kolejnego poważnego zdarzenia drogowego doszło w gminie Kisielice. Kiedy funkcjonariusze pojechali na miejsce okazało się, że w rowie leży samochód a nie ma w nim kierowcy. Jednak podczas prowadzeniu na miejscu czynności przez policjantów kierowa przyszedł. Funkcjonariusze ustalili, że 31-latek kierujący oplem, nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze po czym  wypadł z drogi,  uderzył w drzewo i dachował.  W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy Iława kierował samochodem mając ponad 0,7 promila alkoholu w organizmie.  Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy.

Natomiast w gminie Kisielice 53 – latek kierujący rowerem nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu vw doprowadzając do zderzenia między pojazdami.  Policjanci ustalili w trakcie czynności, że kierujący jednośladem jechał pojazdem mając 3,1 promila alkoholu w organizmie.

Tymczasem do policjantów z Susza zadzwonił mężczyzna, który oświadczył, że z parkingu przed jedną z lokalnych próbuje odjechać nietrzeźwy mężczyzna. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że 58 – latek kierował oplem mając 2,6 promila alkoholu w organizmie. Policjanci  zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie.

W Lubawie policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierującego również po ujęciu obywatelskim. Przybyli na miejsce funkcjonariusze ustali, że kierujący seatem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i skręcając….. stracił panowanie nad pojazdem przejechał przez wysepkę rozdzielającą pasy drogi po czym uderzył w znak i zatrzymał się na poboczu. Policjanci ustalili, że 58 – latek kierował samochodem mając 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci z Susza natomiast zostali poinformowani o kierującemu motorowerem, który może być nietrzeźwy. Funkcjonariusze pojechali we wskazanym kierunku gdzie zatrzymali 58 – latka kierującego jednośladem. Policjanci potwierdzili przypuszczenia zgłaszającego. Okazało się, że mężczyzna kierował motorowerem mając 2,6 promila alkoholu.

Tymczasem iławski patrol wodny podczas zabezpieczania zawodów sportowych  V Regat Smoczych Łodzi o Złote Wiosło Jezioraka zatrzymał do kontroli kierującego motorówką. Mężczyzna nie stosował się do przepisów żeglugi śródlądowej oraz nie posiadał uprawnień sternika. Podczas czynności okazało się, że to nie jedyne przewinienia 43 – latka. Mężczyzna  pływał  łodzią motorową mając 2,8 promila alkoholu w organizmie.

Natomiast policjanci ruchu drogowego podczas pomiaru prędkości w  Jędrychowie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego renaultem.  Okazało się, że 23 – latek jechał samochodem w terenie zabudowanym z prędkością 104 km/h. Mężczyzna za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Stracił również swoje prawo jazdy. Teraz będzie mógł odzyskać uprawnienia najwcześniej za 3 miesiące

Funkcjonariusze z  ruchu drogowego podczas minionego weekendu przeprowadzili również działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY". Miały one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Podczas prowadzony działań policjanci będą przypominali uczestnikom ruchu, że rozmawianie przez telefon w czasie jazdy obniża zdolność prawidłowego prowadzenia.  Przekłada się między innymi na długość drogi hamowania czy możliwość zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.

W myśl przepisów prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Przepis te ma swoje głębokie uzasadnienie, albowiem wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością się poruszamy, pokonujemy co najmniej kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Mogą być jednak sytuacje gdy telefon jest naszym nieodłącznym towarzyszem np. narzędziem pracy, należy się wówczas wyposażyć w tzw. zestaw głośnomówiący. Za pomocą tego urządzenia można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

Rozmowa przez telefon wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku może skutkować mandatem w wysokości 200zł oraz utratą 5 punktów karnych.

W efekcie funkcjonariusze skontrolowali 47 pojazdów  nałożyli 1 mandat oraz jednego kierowcę pouczyli za popełnione wykroczenie.

Policjanci podczas minionego weekendu podjęli także 17 interwencji domowych. Jeden z awanturników noc spędził w policyjnym areszcie.

Podczas minionego weekendu na terenie powiatu iławskiego  odbyło się również wiele imprez  kulturalnych i sportowych. Funkcjonariusze policji oraz strażacy zabezpieczali m.in.  V Regaty Smoczych Łodzi o Złote Wiosło Jezioraka, Galę Disco Polo Turniej Gwiazd Czterech Miast czy   "O Puchar Bricomarche", Marsz dla Życia i Rodziny czy Dni Susza.

Wszystkie imprezy odbyły się bez większych zakłóceń, ponieważ współpraca ze służbami porządkowymi organizatorów imprez pozwoliła szybko reagować na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.