Policjanci podsumowali minione 72 godziny - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci podsumowali minione 72 godziny

Policjanci z powiatu iławskiego podsumowali miniony weekend, podczas którego wzywani byli 141 razy, w tym 18 interwencji związanych było z domowymi awanturami, a 24 z ruchem drogowym. Na drogach naszego powiatu doszło do 7 kolizji i 1 wypadku drogowego. Policjanci wyeliminowali z ruchu 4 nietrzeźwych kierowców i jednego, który kierował samochodem pomimo zakazu sądowego.

Kolejny czerwcowy weekend za nami. W tym czasie policjanci powiatu iławskiego interweniowali 141 razy, w tym 24 interwencje dotyczyły ruchu drogowego. Policjanci pracowali na miejscu 1 wypadku drogowych oraz 18 kolizji.

Do najpoważniejszego w skutkach zdarzenia drogowego doszło w Iławie. Policjanci będący na miejscu wstępnie ustali, że 13 – latka kierująca rowerem nie zachowała szczególnej ostrożności wjechała z parkingu bezpośrednio przed jadący samochód osobowy renault  i doprowadziła do bocznego zderzenia między pojazdami. Dziewczynka została przetransportowana do szpitala w Iławie. Policjanci teraz będą ustalać dokładne okoliczności zdarzenia.

Funkcjonariusze podczas minionego weekendu przeprowadzili działania „Prędkość” oraz „Alkohol i Narkotyki” gdyż nadmierna prędkość oraz alkohol i narkotyki to niestety główne przyczyny wypadków drogowych. Akcja związana z kontrolą prędkości na drogach powiatu iławskiego prowadzona była już od wczesnych godzin rannych. Funkcjonariusze podczas działań „Prędkość” skontrolowali łącznie 56 pojazdów  ujawniając 19 kierujących, którzy  przekroczyli dozwoloną prędkość.  Wszyscy kierujący za popełnione wykroczenie zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości przewidzianej taryfikatorem. Mundurowi podczas działań sprawdzali również stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stan techniczny pojazdów.

Natomiast w sobotę w ramach działań „Alkohol i Narkotyki” policjanci iławskiej drogówki zwrócili szczególną uwagę na kierujących samochodami, motocyklistów i rowerzystów. Sprawdzali stan trzeźwości uczestników ruchu a także reagowali na wszelkie wykroczenia drogowe. Do akcji policjanci wykorzystali przenośne alkoblow. Obecność środków odurzających w organizmie policjanci sprawdzali przy użyciu specjalnych narkotesterów. W ramach akcji policjanci skontrolowali 799 pojazdów i tyle samo kierujących. Zatrzymali czterech nietrzeźwych kierujących oraz jednego posiadającego aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi za wcześniejszą jazdę w stanie nietrzeźwości.

Pierwszy z nich został zatrzymany już  kilka minut po godzinie 7:00. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem.  Policjanci wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili w policyjnych systemach. W trakcie czynności sprawdzili również stan jego trzeźwości. Okazało się, że kierujący jednośladem ma ponad pół promila alkoholu w organizmie. Rower przekazano osobie wskazanej przez 51 – latka a mężczyznę funkcjonariusze ukarali mandatem za popełnione wykroczenie.

Tymczasem kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w Iławie. Policjanci podczas czynności służbowych zatrzymali do kontroli drogowej kierującego opel. Policjanci sprawdzili 45 – latka w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna jechał samochodem mając 0,4 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy. Samochód 45 – latka został przekazany osobie przez niego wskazanej a policjanci zwolnili mężczyznę po wykonaniu z nim czynności.

W  Dobrzykach policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Policjanci wylegitymowali mężczyznę. Kierującym jednośladem okazał się 26 – latek. W trakcie dalszych czynności okazało się, że mężczyzna kierował motorowerem mając prawie promil alkoholu w organizmie.

Natomiast w Iławie w wyniku podjętych czynności policjanci ustalili, że 21 – latek kierował fordem mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Okazało się, że mieszkaniec Iławy nie posiada również uprawnień do kierowania samochodem. Policjanci zatrzymali 21 – latka i osadzili w policyjnej celi.

Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego policjanci zatrzymali w gminie Iławie. Funkcjonariusze ustalili, że 33 – latek kierował bmw pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i mógłbyć pod wpływem alkoholu, co wyjaśni prowadzone postępowanie. Mieszkaniec gminy Susz został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi.

Należy jednak pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu sprawia, że działanie naszych zmysłów jest zaburzone, a pole widzenia ograniczone.

Akcje te będą prowadzona cyklicznie na terenie całego powiatu iławskiego.

W  Jędrychowie podczas pomiaru prędkości zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volvo Okazało się, że 70 – latek jechał samochodem w terenie zabudowanym z prędkością 119 km/h. Mężczyzna za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Stracił również swoje prawo jazdy. Teraz będzie mógł odzyskać uprawnienia najwcześniej za 3 miesiące

Funkcjonariusze podczas minionego weekendu podjęli także 18 interwencji domowych. W tym czasie policjanci zatrzymali również dwóch poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości.

Pierwszy  z nich został zatrzymany podczas czynności służbowych. Funkcjonariusze kiedy jechali przesłuchać 43 – latka ustalili, że jest on poszukiwany przez sąd do osadzenia w zakładzie karnym za popełnione wykroczenie. Mundurowi przesłuchali mieszkańca Lubawy po czym oświadczyli mu, że zostanie odkonwojowany do zakładu karnego gdzie spędzi najbliższe 15 dni ponieważ nie opłacił grzywny za popełnione wykroczenia.

Kolejnego poszukiwanego zatrzymali policjanci z Susza. W trakcie czynności służbowych wykonywanych z z 46 - latkiem okazało się, że mężczyzna szukany jest przez iławski sąd do odbycia kary 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Podczas minionego weekendu na terenie powiatu iławskiego  odbyło się również wiele imprez  kulturalnych i sportowych. Funkcjonariusze policji oraz strażacy zabezpieczali m.in.  III Ogólnopolski Festiwal Biegowy "O Puchar Bricomarche", Marsz dla Życia i Rodziny czy Dni Susza.

Wszystkie imprezy odbyły się bez większych zakłóceń, ponieważ współpraca ze służbami porządkowymi organizatorów imprez pozwoliła szybko reagować na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.