Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Otwarte Jednostki Policji - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 odwiedzili iławskich policjantów

Uczyć, informować, zapobiegać – to hasła, które przyświecają spotkaniom uczniów z policjantami w ramach profilaktycznego programu policyjnego „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie – Otwarte Jednostki Policji”. To właśnie ramach tego projektu uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie mieli możliwość zwiedzić nasza jednostkę i dowiedzieć się, na czym polega praca policjantów.

W minioną środę ( 6.06.2018 r.) Komendę Powiatową Policji w Iławie odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie, którzy od samego początku trafili pod opiekę oficera prasowego iławskiej jednostki mł. asp. Joanny Kwiatkowskiej. Pod jej okiem młodzież poznawała tajniki wykonywania zawodu policjanta.

Uczniowie w pierwszej kolejności dowiedzieli się  jakie są zasady wchodzenia na teren Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska poinformowała młodzież dlaczego należy okazać dokument tożsamości w Punkcie Obsługi Interesanta oraz  przybliżyła na czym polega praca oficera dyżurnego jak również jego zastępcy, do których dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy.

Policjantka opowiedziała czym na co dzień zajmują się funkcjonariusze prewencji jak również ruchu drogowego. Poinformowała dlaczego mundurowi z  Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki. Następnie uczniowie zobaczyli jak wygląda pomieszczenie przejściowe, w którym mundurowi wykonują czynności np.: z osobą zatrzymaną na kradzieży sklepowej czy  nietrzeźwym kierującym.

Po czym uczestnikom spotkania  opowiedział czym na co dzień zajmuje się dzielnicowy i dlaczego właściwie nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu”. Policjantka podkreśliła, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska wyjaśniła młodzieży czym są te aplikacje, do czego służą i w jaki sposób można z nich korzystać.

Największą atrakcją dla uczniów okazała się możliwość zapoznania się z pracą technika kryminalistyki oraz wykonanie odcisków palców. Młodzież dowiedziała się jak policjanci pobierają odcisk linii papilarnych pozostawiony przez przestępców na miejscu kradzieży czy włamania oraz co to są ślady osmologiczne, traseologiczne czy mechanoskopijne. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska omówiła również co to są oględziny i dlaczego są tak ważne dla prowadzonego postępowania.

Następnie policjantka przybliżyła uczestnikom spotkania sylwetki trzech czworonożnych funkcjonariuszy pracujących w iławskiej jednostce.  Policjantka poinformowała uczniów dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska zaprezentowała również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi informując jednocześnie czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka.  Uczniowie mieli również okazję zobaczyć jak wygląda w środku radiowóz Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, który wykorzystywany jest do transportu osób zatrzymanych.

Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami z ustawy o Policji. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska omówiła także zasady rekrutacji do policji i zachęcała młodych ludzi do wstąpienia w nasze szeregi.

Podczas rozmowy mł. asp. Joanna Kwiatkowska opowiedziała młodzieży, jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem oraz  jak przebiega proces rekrutacyjny do służby. Wskazała też, jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód. Uczniowie byli żywo zainteresowani  tą służbą.

Dzięki spotkaniu uczniów z funkcjonariuszami i poznaniu tajnik pracy policjantów uczniom w przyszłości będzie łatwiej podjąć trafną decyzję przy planowaniu swojej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Na koniec rozmowy wszyscy razem przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa korzystając z plansz edukacyjnych „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Bezpieczne Dziecko”  które zostały zakupione przez Starostwo Powiatowe w Iławie  oraz Urząd Gminy Iława. Plansze te zostały przekazane Komendzie Powiatowej Policji w Iławie celem propagowania prawidłowych zachowań. Uatrakcyjniły one również spotkanie jak i pomogły w usystematyzowaniu uzyskanych przez młodzież informacji.