Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

O bezpieczeństwie przed wakacjami wspólnie z policjantami

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. To czas odpoczynku dzieci, młodzieży a także ich rodziców. To również czas na realizację długo oczekiwanych podróży, wypoczynku nad wodą czy w lesie. Receptą na udane wakacje jest właściwe przygotowanie się do nich, skrupulatne planowanie wypoczynku, świadomość i unikanie zagrożeń, tak aby pamiątką z nich nie były przykre wspomnienia, tylko radość z mile spędzonych chwil.

Iławscy policjanci przeprowadzili kolejne spotkania z  dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska oraz mł. asp. Daniel Bonisławski spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Iławie

Funkcjonariusze przypominali, że wakacje  to czas odpoczynku i swobody, ale także wtedy  należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.  Poinformowali, że bez względu na porę roku zawsze jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Musimy pamiętać o tym, aby zwracać uwagę na znaki drogowe ponieważ one informują nas jak mamy postępować.  Policjanci podkreślili również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, informując jednocześnie, że odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Dlatego uczniowie z klas I i IV  otrzymali za pośrednictwem nauczycielki religii pani Joanny Liedtke znaczki odblaskowe przekazane przez Caritas Diecezji Elbląskiej.

Funkcjonariusze  przedyskutowali także z uczniami jak bezpiecznie zachowywać się w domu czy na placu zabaw, przypominając jednocześnie kto to jest osoba obca i co zrobić kiedy ktoś taki będzie zaczepiać na podwórku. Funkcjonariusze omówili również podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów nad wodą czy w góry jednocześnie informując jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest słuchanie ratowników.

Policjanci  podczas spotkania tuż przed zbliżającymi się wakacjami, które są czasem podróży tych w kraju jak i poza jego granicami omówili także co to jest handel ludźmi gdyż jest to przestępstwo zaliczane do jednych z najcięższych zbrodni, która godzi nie tylko w wolność, ale i ludzką godność. Aby ustrzec  przed zagrożeniami, które niesie ze sobą ten nielegalny proceder mł. asp. Joanna Kwiatkowska  informowała o zagrożeniach związanych z poszukiwaniem pracy za granicą oraz na terenie naszego kraju. Policjantka  udzielała cennych wskazówek, dzięki którym uczniowie mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Zwracała szczególną uwagę na to, aby nie podejmować żadnej pracy bez uprzedniego, dokładnego sprawdzenia jej legalności. Informowała jednocześnie, że grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy. Warto zatem korzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy, w tym  takich stron jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl). Mł. asp. Joanna Kwiatkowska dodała, że  handel ludźmi jest zbrodnią i pozostaje zbrodnią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary. Karą za to przestępstwo jest pozbawienie wolności na czas nie krótszy od lat 3, a maksymalny jej  wymiar to 15 lat.  Także przygotowanie do tego przestępstwa jest karalne. Policjanta poinformowała, że współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa.  

W trakcie spotkania mł. asp. Joanna Kwiatkowska przybliżyła zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiła w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjantka podkreślała  przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog nie tylko z uczniami ale również z ich rodzicami. Jest  to również okazja na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i  konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie, podczas którego padło wiele pytań do policjantów, zostało uwieńczone wspólnymi zdjęciami.