Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Znaleziony telefon przekazała policjantom – wartościowy smartfon już wrócił do szczęśliwego właściciela

Kiedy gubimy portfel, telefon czy dokumenty każdy z nas ma nadzieję, że znajdzie się uczciwy znalazca, który naszą zgubę odda na policję czy do biura rzeczy znalezionych. Tak też stało się w przypadku zagubionego wartościowego smartfona. Mieszkanka Iławy wykazała się wzorową oraz godną naśladowania postawą, kiedy to będąc na spacerze znalazła telefon i oddała go policjantom.

Wczoraj w godzinach wieczornych do oficera dyżurnego iławskiej komendy policji przyszła kobieta. Oświadczyła, że na jednej z iławskich ulic znalazła telefon komórkowy, jednak nie wie, kto jest jego właścicielem, a chciałaby, aby wartościowy smartfon wrócił do właściciela. Funkcjonariusze zabezpieczyli telefon i ustalili właściciela aparatu. Szczęśliwy mieszkaniec Iławy odebrał zagubiony przedmiot. Mundurowi podkreślają, że kobieta zachowała się uczciwie i jak najbardziej właściwie.

Przypominamy !!!

Znalezienie przedmiotu i zatrzymanie go jest czynem niezgodnym z prawem, kwalifikowanym jako przywłaszczenie. Kodeks karny za przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej przewiduje karę do roku pozbawienia wolności.

Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych nakłada uprawnienia i obowiązki zarówno na znalazcę, jak i właściwy organ. Musimy pamiętać, że znalezione przedmioty nie są naszą własnością. W przypadku, gdy nie wiemy, kto jest właścicielem rzeczy albo, jeżeli nie znamy miejsca pobytu tej osoby, należy jak najszybciej zawiadomić starostę. W przypadku, gdy pozostawimy sobie znalezioną rzecz popełniamy przestępstwo przywłaszczenia.