Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci podsumowali miniony weekend

W miniony weekend policjanci wzywani byli 164 razy, w tym 24 razy do interwencji związanych z domowymi awanturami. W tym czasie na drogach naszego powiatu odnotowano 16 interwencji związanych z ruchem drogowym. Funkcjonariusze zatrzymali również dwóch kierujących w stanie nietrzeźwości i jednego, który rażąco przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym. Policjanci zabezpieczali też wiele imprez sportowych i kulturalnych odbywających się czasie weekendu na terenie powiatu iławskiego.

Policjanci z powiatu iławskiego w miniony weekend przeprowadzili 164  interwencji. Były to interwencje domowe, których było 24 a trzech z awanturników noc spędziło w policyjnym areszcie. Mundurowi w dwóch rodzinach wdrożyli  także procedurę Niebieskiej Karty. W tym czasie policjanci zatrzymali dwóch kolejnych nietrzeźwych kierujących i jednego, który rażącą przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym.

Pierwszego z nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymali policjanci po interwencji domowej. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że 40 - latek po drogach gminy Kisielice jeździł samochodem ze swoim 3 letnim dzieckiem. Policjanci zbadali trzeźwość mężczyzny. Badanie alkomatem wskazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. 40- latek został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali policjanci podczas kontroli drogowej. Funkcjonariusze jadąc jedną z dróg w gminie Susz zauważyli kierującego motorowerem, który jechał tzw. „wężykiem”. Mężczyzna następnie zjechał na stację benzynową i schodząc z motoroweru miał problem z utrzymaniem równowagi. Okazało się, że 25 – latek kierował motorowerem mając 1,7 promila alkoholu w organizmie. W trakcie czynności policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy Susz nie posiada również uprawnień do kierowania pojazdem.

Natomiast w Jędrychowie podczas pomiaru prędkości zatrzymali do kontroli drogowej kierującego hyundaiem. Okazało się, że 47 – latek jechał samochodem w terenie zabudowanym z prędkością 106 km/h. Mężczyzna za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości został ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Stracił również swoje prawo jazdy. Teraz będzie mógł odzyskać uprawnienia najwcześniej za 3 miesiące

Funkcjonariusze przeprowadzili w sumie 16 interwencji  związanych z ruchem drogowym w tym pracując na miejscu 5 kolizji drogowych. Do jednej z nich doszło w gminie Iława, 19 – latka kierująca fordem nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, zjechała na łuku drogi na prawe pobocze straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w przydrożne drzewo. Kobiecie na szczęcie nic się nie stało. Za nie zastosowanie się do zasad ruchu drogowego została ukarana mandatem.

Podczas minionego weekendu na terenie powiatu iławskiego  odbyło się również wiele imprez  kulturalnych i sportowych.

W sobotę w Iławie funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie przy wsparciu policjantów z Nowego Miasta Lubawskiego, Ostródy, Elbląga, Niedzicy, Działdowa, których było 36 w tym 20 policjantów z ruchu drogowego u 12 radiowozów. Nad taflą najdłuższego polskiego jeziora piloci cywilni, jak i wojskowi z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku prezentowali pokazy akrobacji lotniczej w wykonaniu solistów i grup akrobacyjnych, w tym m.in. grupy Biało-Czerwone Iskry.

Natomiast iławscy funkcjonariusze w ramach Lotniczej Majówki przygotowali policyjne stanowisko, na którym  dzieci wraz z towarzyszącymi im opiekunami miały możliwość zapoznania się ze sprzętem, z którego na co dzień korzystają policjanci.

Uczestnicy zabawy na stanowisku policyjnym w ramach działań ”Bezpiecznie do celu”  otrzymali  „Podręczne Kodeksy Rowerzysty” wydane przez Komendę Powiatową Policji w Iławie, których druk został sfinansowany przez Urząd Miasta Iława. Ten niewielki kodeks zawierający m.in. znaki drogowe oraz różnorodne sytuacje na drodze ma każdemu z nich przypomnieć podstawowe zasady ruchu drogowego. Jak przyznało wiele osób odwiedzających nasze stoisko, cieszą się, że taki kodeks został wydany  ponieważ ich dzieci zdają w najbliższym czasie egzamin na kartę rowerową. Co więcej, część z nich wskazała, że będzie to doskonały dodatek do roweru, który kupią lub kupili dziecku jako komunijny prezent.  Takie postawy potwierdzają, że  idea "Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa" coraz bardziej zakorzenia się w świadomości mieszkańców naszego powiatu.

Kto chciał mógł także przymierzyć zestaw przeciwuderzeniowy składający się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną twarzy. Zestaw ten funkcjonariusze stosują dla ochrony przed urazami spowodowanymi niebezpiecznymi przedmiotami występującymi podczas działań związanych z zapewnianiem porządku publicznego przez Policję.

Wszyscy chętnie wykonywali sobie pamiątkowe odciski palców oraz uczestniczyli w konkursach wiedzy o bezpieczeństwie. Wszystkie prawidłowe odpowiedzi nagradzane były odblaskami  oraz gadżetami  ufundowanymi przez Urząd Miasta w Iławie oraz Starostwo Powiatowe. 

Na stanowisku policyjnym osoby, które zainteresowane były pracą w policji mogły uzyskać informację jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem oraz  jak przebiega proces rekrutacyjny do służby.  Policjanci omówili również  jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód.

Stanowisko policyjne cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzieci jak i ich opiekunowie zapoznali się z codzienną pracą funkcjonariuszy oraz przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Natomiast w niedzielę w Kisielicach odbyła się Kisielicka Majówka Rodzinna, a w Gałdowie coroczne Dni Rodziny, które w tym roku obchodzone były pod hasłem "Miłość w rodzinie nigdy nie zginie".

Wszystkie imprezy odbyły się bez zakłóceń, ponieważ współpraca ze służbami porządkowymi organizatorów imprez pozwoliła szybko reagować na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.

 

Powrót na górę strony