Weekend w policyjnych statystykach - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend w policyjnych statystykach

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie podsumowali miniony weekend, podczas którego interweniowali 135 razy. Były to najczęściej zakłócenia porządku, awantury i kłótnie domowe, których było 12, jak również kradzieże, nietrzeźwi kierujący i zdarzenia drogowe. W zakresie ruchu drogowego policjanci interweniowali 21 razy oraz zatrzymali 2 nieodpowiedzialnych kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Podczas minionego weekendu funkcjonariusze przeprowadzili także policyjne działania „Alkohol i Narkotyki”, „Prędkość” oraz „NURD”.

Policjanci z powiatu iławskiego podczas  minionego weekendu  interweniowali 135 razy. Były to interwencje zarówno policjantów prewencji, ruchu drogowego, wydziału kryminalnego oraz komisariatów i posterunków policji. W tym czasie funkcjonariusze podjęli 12 interwencji domowych, a jeden z  awanturników noc spędził w policyjnej celi.

Policjanci  21 razy reagowali na interwencje związane z ruchem drogowym oraz pracowali na miejscu 2 wypadków drogowych i 8  kolizji. Do najpoważniej wyglądającego zdarzenia drogowego doszło  w Iławie, kilka minut po godzinie 16:00. Według wstępnych ustaleń mundurowych 7- latek podczas zabawy na boisku osiedlowym wybiegł zza zaparkowanego samochodu bezpośrednio pod najeżający samochód osobowy renault. Chłopiec ze złamaną nogą został przetransportowany do szpitala.

Do drugiego wypadku doszło w gminie Lubawa. Jak wstępnie ustalili policjanci 33 – latka kierująca peugeotem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującej citroenem doprowadzając do zderzenia bocznego między pojazdami. Kierująca citroenem została przetransportowana do szpitala.

Teraz policjanci będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności obu wypadków.

Kolejne niebezpieczne zdarzenie miało miejsce w Jędrychowie, kiedy to 70 - latek  kierujący fordem nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go samochodu renault i doprowadził do tylnego zderzenia między pojazdami. 70 – latek za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem.

Tymczasem w gminie Iława, 39 – latek kierujący skodą wykonując manewr wyprzedzania nie upewnił się co do możliwości wykonania manewru i doprowadził do zderzenia z kierującym motocyklem. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a 39 – latek za niezastosowanie się do zasad ruchu drogowego został ukarany mandatem.

Już od piątku policjanci realizowali również działania pod nazwą NURD, ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Akcja ta  realizowana jest  pod kątem eliminowania negatywnych zachowań wśród pieszych jak i rowerzystów. Policjanci reagowali przede wszystkim na wykroczenia popełniane przez  pieszych w tym: sprawdzali  sposób przekraczania jezdni, przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu   czy chodzenie jej właściwą stroną przy braku chodników. Podczas działań funkcjonariusze ujawnili 14 tego typu wykroczeń, w tym 12 pieszych  zostało ukaranych mandatami karnymi, 1 osobę pouczono,  a w 1 przypadku skierowano wniosek do sądu. 

Podczas weekendu funkcjonariusze przeprowadzili też działania pod nazwą „ Alkohol i narkotyki”. Policyjna akcja miała na celu głównie wyeliminowanie z ruchu kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości lub będących pod działaniem środków odurzających. Funkcjonariusze iławskiej drogówki zwracali szczególną uwagę na kierujących pojazdami samochodowymi, motocyklistów i rowerzystów. Kontrolowali  stan trzeźwości uczestników ruchu a także reagowali na wszelkie wykroczenia drogowe. Do akcji policjanci wykorzystali przenośne alkoblow. W ramach działań policjanci sprawdzili  380 kierujących, ujawnili 1 nietrzeźwego kierowcę.

Podczas całego weekendu funkcjonariusze zatrzymali 2 kierujących, którzy zdecydowali się prowadzić po alkoholu. Jeden z nich, zanim został zatrzymany do kontroli jeździł dookoła  sklepu. Funkcjonariusze sprawdzili kierowcę oraz pasażera w policyjnych systemach. Okazało się, że 26 – latek kierujący vw posiada aktualny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy Iława jest również pod działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało 1,2 promila alkoholu w organizmie. Samochód został odholowany na parking strzeżony a 26 – latek zwolniony po wykonaniu z nim czynności.

Niechlubny rekordzista został zatrzymany w gminie Iława po zgłoszeniu przez świadka. Mężczyzna jechał tzw. „wężykiem” jedną z dróg powiatu iławskiego. Zachowanie kierowcy  zaniepokoiło zgłaszającego, który o wszystkim poinformował oficera dyżurnego. Funkcjonariusze natychmiast przyjechali we wskazanym kierunku i zatrzymali kierującego citroenem. Policjanci wylegitymowali kierującego oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że kierujący samochodem ma 2,6 promila alkoholu w organizmie. Citroen zostały przekazany osobie wskazanej przez 40 - latka, a mieszkaniec gminy Iława został zwolniony po wykonaniu z nim czynności.

Kolejnym działaniem prowadzonym przez policjantów podczas minionego weekendu była akcja  „Prędkość”, ponieważ jest to nadal główna przyczyna wypadków drogowych w powiecie iławskim. W 2017 r. na drogach regionu doszło do 1093 zdarzeń drogowych, z których aż 192 spowodowane były tą właśnie przyczyną.

Akcja „Prędkość” miała na celu przypomnienie kierowcom o stosowaniu się do ograniczeń prędkości na poszczególnych odcinkach, a także wyeliminowanie „piratów drogowych” stwarzających niebezpieczne sytuacje na drogach. Policjanci, przy pomocy urządzeń pomiarowych kontrolowali prędkość pojazdów na drogach całego powiatu iławskiego. W trakcie prowadzonych działań zatrzymali 19 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. Kontrola drogowa zakończyła się dla nich mandatami karnymi. Nieodpowiedzialnością zaś wykazał się też 51-latek, który w niedzielę został zatrzymany przez policjantów w miejscowości Sampława. Pomiar prędkości wykazał, że mężczyzna jechał przez obszar zabudowany z prędkością 127 km/h. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, został również ukarany mandatem i punktami karnymi.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za rażące przekroczenie  (powyżej 50 km/h) dopuszczalnej prędkości  w obszarze zabudowanym przewiduje się zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej. Dokument ten przesłany zostanie do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami.