Policyjny dozór wobec sprawcy przemocy domowej - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny dozór wobec sprawcy przemocy domowej

Policyjny dozór, nakaz poprawnego zachowania w stosunku do pokrzywdzonej – to środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuratora wobec 60 –letniego mieszkańca Iławy, który znęcał się nad swoją byłą żoną.

Przypomnijmy, że kiedy funkcjonariusze pojechali na miejsce interwencji okazało się, że 60 - latek wszczął awanturę ze swoją byłą żoną. Mężczyzna wyzywał kobietę oraz uderzył w szyję, po czym zaczął ją dusić. Kobieta w obawie o swoje życie i zdrowie poprosiła o pomoc policjantów. W związku ze swoim  zachowaniem mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze wdrożyli w rodzinie procedurę Niebieskiej Karty. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że  do takiej sytuacji doszło już nie po raz pierwszy, a wobec mężczyzny prowadzone jest już postępowanie o znęcanie się nad byłą żoną.

Policjanci ustalili, że mężczyzna od dłuższego czasu wszczyna awantury, podczas których wyzywa, złośliwie niepokoi, kontroluje oraz grozi pozbawieniem życia. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o przestępstwie oraz przesłuchali świadków.

W związku z zachowaniem 60 – latka prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru. Mieszkaniec Iławy będzie musiał trzy razy w tygodniu stawiać się w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie oraz ma nakaz poprawnego zachowania wobec pokrzywdzonej.

Kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.