Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie stawiał się na wezwania po tym jak spowodował wypadek. Został przymusowo doprowadzony

Kara do 4 i pół roku pozbawienia wolności grozi 35 – latkowi. Mężczyzna kierując fordem nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi zjechał na pobocze a następnie najechał na przydrożny słup energetyczny. Okazało się, że 35 – latek ma 2,5 promila alkoholu w organizmie i nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem ponieważ zostały mu one cofnięte. Mieszkaniec gminy Susz jednak nie stawiał się na wezwania dlatego prokurator zadecydował o przymusowym doprowadzeniu mężczyzny.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Według wstępnych ustaleń policji okazało się, że 35- letni kierujący samochodem osobowy ford nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi  stracił panowanie nad pojazdem zjechał na prawe pobocze a następnie najechał na przydrożny słup energetyczny. W trakcie czynności policjanci ustalili,  że 35 – letni kierujący ma 2,5 promila alkoholu w organizmie i nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem ponieważ zostały mu one cofnięte. Jak się okazało mężczyzna stracił uprawnienia w związku z przekroczeniem 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.  Funkcjonariusze ustalili, że pasażerowie opla byli również pod działaniem alkoholu. Cała trójka została przetransportowana do szpitali.

Policjanci przeprowadzili  postępowanie,  podczas którego przesłuchali świadków oraz ustalili dokładne okoliczności wypadku. Funkcjonariusze wielokrotnie wzywali mieszkańca gminy Susz na przesłuchanie. W związku z powyższym, że mężczyzna nie stawiał się na wezwania oraz nie usprawiedliwił swojej nieobecności prokurator wystawił postanowienie o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu podejrzanego. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. Funkcjonariusze przedstawili zarzuty 35 – latkowi.

Art. 75. Kodeksu Postępowania Karnego mówi, że § 1. Oskarżony jest obowiązany zawiadamiać organ prowadzący postępowanie o każdej zmianie miejsca swojego zamieszkania lub pobytu trwającego dłużej niż 7 dni, w tym także z powodu pozbawienia wolności w innej sprawie, jak również o każdej zmianie danych umożliwiających kontaktowanie się, wskazanych w art. 213 dane osobopoznawcze oskarżonego § 1, o których wie, że są znane organowi prowadzącemu postępowanie. Oskarżony jest obowiązany ponadto stawić się na każde wezwanie w toku postępowania karnego. O powyższych obowiązkach należy oskarżonego uprzedzić przy pierwszym przesłuchaniu.

§ 2. W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa oskarżonego można zatrzymać go i sprowadzić przymusowo.

Powrót na górę strony