Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmawiali o odpowiedzialności nieletnich

Odpowiedzialność karna nieletnich, narkotyki, środki odurzające, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to tematy, które na spotkaniu z rodzicami poruszyli iławscy policjanci. Funkcjonariusze spotkali się z opiekunami uczniów Szkoły Podstawowej we Franciszkowie.

Wczoraj dzielnicowy mł. asp. Sławomir Michalak wspólnie z mł. asp. Joanną Kwiatkowską  przeprowadzili spotkanie z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej we Franciszkowie. Miało one na celu podniesienie poziomu wiedzy rodziców na temat odpowiedzialność karnej nieletnich. Policjanci wytłumaczyli co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie  jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Rodzice dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo, i jaka grozi za nie kara. Policjanci  podali liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie.

Funkcjonariusze omówili również co to jest cyberprzemoc i jakie niesie za sobą skutki. Zaczynając od przekazania kilku podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz  w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci. Poinformowali, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Dodali również, że sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie iż są w sieci anonimowi, co dodatkowo pobudza i zachęca ich do działania. Tymczasem organy ścigania w granicach obowiązujących przepisów prawnych posiadają  i korzystają z szerokich uprawnień pozwalających na gromadzenie dowodów cyberprzestęczości oraz umożliwiających identyfikację sprawców. Wykorzystywane metody pracy wykrywczej przy współpracy z operatorami sieci telefonii komórkowej oraz usługodawcami internetu pozwalają określić zarówno konkretnego użytkownika  jak i urządzenie, z którego w danej chwili korzystał.

Funkcjonariusze poruszyli również tematy dotyczące narkotyków oraz dopalaczy, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania ich przez młodzież. Uświadomili rodziców o konsekwencjach prawnych związanych z posiadaniem i sprzedażą narkotyków.  Policjanci w trakcie prelekcji przedstawili zebranym rodzicom zagrożenia związane z ksperymentowaniem przez młodych ludzi z narkotykami, dopalaczami, alkoholem czy środkami odurzającymi.

W trakcie spotkania mł. asp. Joanna Kwiatkowska przybliżyła zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiła w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjantka podkreślała  przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

Policjanci porozmawiali z rodzicami także na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci jak i nich samych. Informując, że każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego jeżeli ukończy 7 lat gdyż zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. Funkcjonariusze zwrócili się również do rodziców jako kierowców przypominając im, że zbliżając się do szkoły należy zwróć uwagę na znaki drogowe ponieważ w okolicach wielu szkół znajdują się dodatkowe ograniczenia prędkości. Dodając, że dzieci idąc do szkoły bardzo często są rozkojarzone, rozmawiając z koleżankami i kolegami czasami nie zwracając uwagi na to co się dzieje na drodze. Dzielnicowy podkreślał również, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Informując jednocześnie, że odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa.

Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog. Jest  to okazja dla opiekunów, aby porozmawiać z fachowcem o sprawach, które mogą ich dotyczyć. To również  szansa na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i  konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że bardzo często dzieci oraz młodzież pozostawione samym sobie lub zostawienie ich bez należytego nadzoru i zainteresowania, może być źródłem zachowań demoralizujących młodych ludzi.

Powrót na górę strony