Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi sprawdzają miejsca gdzie żyją osoby bezdomne oraz nieporadne życiowo

"Dzielnicowy bliżej nas" - głównym założeniem programu jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami a zarazem pomoc ludziom potrzebującym. Policjant pracując wśród mieszkańców swojego rejonu lepiej poznaje lokalne problemy oraz zaznajamia się z terenem. I tak właśnie podczas obchodu rejonu służbowego dzielnicowi sprawdzają również miejsca, gdzie żyją osoby bezdomne oraz nieporadne życiowo. W razie konieczności inicjują działania innych służb.

Zima, to pora roku kiedy szybko zapada zmrok, a średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej zera. Dlatego dzielnicowi podczas obchodu rejonu służbowego sprawdzają miejsca, gdzie żyją osoby bezdomne oraz nieporadne życiowo. Funkcjonariusze wiedzą, że okres zimowy jest dla nich najcięższy.  Jednak pomimo braku dachu nad głową osoby bezdomne bardzo często nie chcą korzystać z oferowanej pomocy i szukają schronienia w klatkach schodowych, pustostanach, piwnicach, ogródkach działkowych i innych miejscach, gdzie mogą się ogrzać. 

Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach w tym miejskiego czy gminnego ośrodka pomocy społeczne, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane.

Szczególną opieką powinniśmy otoczyć również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek lub samotność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, robiąc zakupy, donosząc lekarstwa.  Jak dodają dzielnicowi, czasem można pomóc takim osobom tylko  poprzez zwykłą rozmowę,  sprawić, aby poczuli się potrzebni oraz pokazać, że ktoś interesuje się ich losem. To jest tak  niewiele a może sprawić wiele radości.     

Przypominamy !!!

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja dzięki, której ponad 1,1 mln ludzi podzieliło się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w miejscu ich zamieszkania, pracy, nauki czy wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że w katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również zagrożenia, które mają, bądź mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo innych osób. Wśród tych zagrożeń jest kategoria „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy.

Policja apeluje o przekazywanie wszelkich informacji o osobach i miejscach ich pobytu, dla których niskie temperatury mogą stanowić zagrożenia zdrowia lub życia!

Powrót na górę strony