Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przywłaszczył znaleziony telefon. Usłyszał zarzut

Kara do roku pozbawienia wolności grozi 57 – latkowi. Mężczyzna przywłaszczył znaleziony telefon komórkowy, który sprzedał do lombardu. Funkcjonariusze ustalili sprawcę, który usłyszał już zarzut. Teraz mieszkaniec Iławy w najbliższym czasie ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Iławscy policjanci uzyskali informację o przywłaszczeniu telefonu komórkowego. Policjanci przyjęli zawiadomienie o przestępstwie oraz przesłuchali świadków.  W trakcie prowadzonego postępowania funkcjonariusze ustalili, że telefon ten znalazł 57 - latek. Następnie mężczyzna sprzedał go do lombardu. Policjanci odzyskali telefon a mieszkaniec Iławy za przywłaszczenie cudzej rzeczy usłyszał zarzut.

Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę do roku  pozbawienia wolności.

Przypominamy !!!

Znalezienie przedmiotu i zatrzymanie go jest czynem niezgodnym z prawem, kwalifikowanym jako przywłaszczenie. Kodeks karny za przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej przewiduje karę do roku pozbawienia wolności.

Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych nakłada uprawnienia i obowiązki zarówno na znalazcę, jak i właściwy organ. Musimy pamiętać, że znalezione przedmioty nie są naszą własnością. W przypadku, gdy nie wiemy, kto jest właścicielem rzeczy albo, jeżeli nie znamy miejsca pobytu tej osoby, należy jak najszybciej zawiadomić starostę. W przypadku gdy pozostawimy sobie znalezioną rzecz popełniamy przestępstwo przywłaszczenia