Wspólnie z policjantem o cyberprzemocy - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie z policjantem o cyberprzemocy

Co to oznacza słowo cyberprzemoc oraz jakie niesie za sobą skutki i konsekwencje. To temat spotkania asp. Sławomira Siemianowskiego z uczniami V klasy Szkoły Podstawowej w Suszu.

Żyjemy w dobie Internetu. Bez wychodzenia z domu możemy załatwić większość spraw, zrobić zakupy, obejrzeć film czy porozmawiać ze znajomymi. Niestety,  tym samym każdy z nas narażony jest na niebezpieczeństwa związane z nieumiejętnym korzystaniem z sieci. Dlatego asp. Sławomir Siemianowski  przeprowadził spotkanie z uczniami V klasy Szkoły Podstawowej w Suszu, aby przekazać im kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Młodzież często nieświadomie umieszcza w sieci informacje dotyczące  pracy rodziców, szkoły lub swojego miejsca zamieszkania. Często nie zdaje sobie sprawy z tego, że dane te mogą zostać wykorzystane przez oszustów czy złodziei, chociażby do tego, by sprawdzić, czy nie jesteśmy na wakacjach lub jakim samochodem przywożą nas rodzice do szkoły. Podczas spotkania policjant omówił w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci oraz co oznacza często używane w obecnych czasach słowo „cyberprzemoc”. Poinformował, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc jest szkodą wyrządzaną świadomie za pomocą środków elektronicznych i może dotknąć wszystkich użytkowników internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem.  Wszystko to rodzi negatywne emocje, głęboką frustrację, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do prób samobójczych. Policjant dodał również, że sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie że są w sieci anonimowi, co dodatkowo pobudza i zachęca ich do działania. Tymczasem organy ścigania w granicach obowiązujących przepisów prawnych posiadają  i korzystają z szerokich uprawnień pozwalających na gromadzenie dowodów cyberprzestęczości oraz umożliwiających identyfikację sprawców. Wykorzystywane metody pracy wykrywczej przy współpracy z operatorami sieci telefonii komórkowej oraz usługodawcami internetu pozwalają określić zarówno konkretnego użytkownika  jak i urządzenie, z którego w danej chwili korzystał. Asp. Sławomir Siemianowski omówił również liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.

Po spotkaniu,   zarówno uczniowie jak i ich nauczyciele zgodnie stwierdzili, że internet jest doskonałym źródłem wiedzy, dostarcza mnóstwo zabawy i rozrywki ale może również stanowić zagrożenie, dlatego tak ważne jest zachowanie rozwagi i podstawowych zasad bezpieczeństwa w jego użytkowaniu.