Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie przeciwko oszustwom na tzw. „wnuczka” oraz „policjanta”. Policjanci z bankowcami rozmawiali o bezpieczeństwie seniorów

W iławskiej komendzie odbyło się spotkanie policjantów z Olsztyna z pracownikami banków i placówek bankowych z terenu powiatu iławskiego. Funkcjonariusze omówili sposoby działania sprawców oraz jak im zapobiegać. Wszystko po to, by wspólnie zapobiegać przestępstwom dokonywanym metodą „na wnuczka” oraz „na policjanta”.

Wczoraj w świetlicy iławskiej komendy policji odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli policjanci z wydziałów kryminalnego i prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Powiatowej Policji w Iławie, a także zaproszeni przedstawiciele banków i placówek bankowych z terenu powiatu iławskiego spotkali się policjanci. Funkcjonariusze zaprosili gości do Komendy Powiatowej Policji w Iławie, by wspólnie przeciwdziałać oszustwom,  na tzw. na wnuczka” i „na policjanta”, których często  ofiarami stają się osoby starsze.  Spotkanie to zostało zorganizowane  w celu podniesienie świadomości pracowników banków i zwrócenie uwagi na zagrożenie, jakim są oszustwa dokonywane na osobach starszych. To właśnie oni mogą zapobiec sytuacji, kiedy to osoba starsza może stać się ofiarą tego typu przestępstwa.

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie omówili sposoby działania sprawców na tzw. wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚ oraz inne najbardziej znane metody, którymi posługują się oszuści. Informując jednocześnie, że  policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, właścicieli firm, instytucji finansowych i nie proponują udziału w prowadzonych przez siebie działaniach. Funkcjonariusze również nigdy nie odbierają pieniędzy, a także nie proszą o ich przekazywanie osobom obcym czy przelewanie na konta bankowe.

Przeprowadzone spotkanie miało również  na celu wspólne opracowanie algorytmu postępowania w razie podejrzenia, że klient może paść ofiarą oszustów. Doświadczenia funkcjonariuszy wskazują na to, że pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwami to zazwyczaj ludzie w podeszłym wieku. Niejednokrotnie zdarza się, że w wyniku oszustwa tracą oszczędności całego życia. Pokrzywdzeni na polecenie sprawców wypłacają z kont pieniądze, które zbierali przez wiele lat czy zawierają w bankach umowy pożyczek na znaczne sumy pieniędzy.

Metoda „na wnuczka” jest szeroko omawiana podczas spotkań policjantów nie tylko z seniorami i mamy nadzieje, że dzięki nagłośnianiu sposobu działania sprawców jak i metod jak się przed nimi chronić zapobiegnie to utracie oszczędności i dorobku całego życia.