Iławscy policjanci podsumowali minione 72 godziny - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Iławscy policjanci podsumowali minione 72 godziny

Zakłócenia porządku, awantury i kłótnie domowe oraz zdarzenia drogowe – to tylko niektóre ze zgłoszeń, na które reagowali policjanci podczas minionego weekendu. W tym czasie funkcjonariusze interweniowali 123 razy, z czego 11 zdarzeń stanowiły interwencje domowe natomiast 25 drogowe. Mundurowi zatrzymali również dwóch nietrzeźwych kierujących.

Policjanci z powiatu iławskiego w miniony weekend  interweniowali 123 razy. Był to wytężony czas pracy nie tylko policjantów prewencji ale również funkcjonariuszy ruchu drogowego, wydziału kryminalnego oraz funkcjonariuszy komisariatów i posterunków policji. Policjanci podjęli 11 interwencji domowych, po których w jednej rodzinie została wszczęta procedura Niebieskiej Karty.

Policjanci  także wielokrotnie reagowali na zgłoszenia związane z ruchem drogowym a było ich 25. Podczas minionego weekendu funkcjonariusze pracowali na miejscu jednego wypadku drogowego, 8 kolizji oraz zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących pojazdami. Pierwszego z nich policjanci zatrzymali kiedy to jechał kilka minut przed godziną 1:00 w nocy jedną z suskich ulic wraz z pasażerem i nie posiadając włączonych  świateł mijania.  Funkcjonariusze użyli świateł mijania i dźwiękowych celem zatrzymania pojazdu. Kierujący jednak nie reagował, przyspieszał bądź zwalniał, poruszał się całą szerokością jezdni. Mężczyzna po kilkuset metrach zatrzymał się w okolicy jednej z posesji. Kierującym motorowerem okazał się 25 – latek. Mężczyzna jechał ze swoim 29 – letnim znajomym. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że kierujący oraz pasażer są  pod działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało, że 25 – latek ma  2,5 promila alkoholu w organizmie. Kierowca nie miał przy sobie dokumentów od pojazdu. Teraz ze swojego zachowani będzie tłumaczył się przed sądem.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali policjanci iławskiego ruchu drogowego na jednej z dróg w gminie Susz. Funkcjonariusze zauważyli, że mężczyzna kiedy to jechał rowerem nie posiadając obowiązkowego oświetlenia oraz elementów odblaskowych.  Policjanci zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej. Wylegitymowali go oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Funkcjonariusze sprawdzili również trzeźwość mężczyzny. Okazało się, że 50 – latek kierował rowerem mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci jednoślad przekazali osobie wskazanej przez 50 – latka a mężczyznę ukarali mandatem karnym.

Kodeks karny za samo kierowanie w stanie nietrzeźwości pojazdem mechanicznym przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5.000 złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10.000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.