Policjanci apelują. Uważajmy na oszustów ! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci apelują. Uważajmy na oszustów !

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Iławie ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując przedświąteczny pośpiech i roztargnienie próbują wyłudzić pieniądze od kupujących w sieci.

Kilka tygodni czy dni przed świętami, to wyjątkowy okres, kiedy wszyscy się spieszymy. Każdego z nas ogarnia szaleństwo świątecznych zakupów również tych przez internet.  Jest to też czas, kiedy oszuści zbierają obfite żniwo. Sprawcy wykorzystując przedświąteczny pośpiech, a także zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy !

  • Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
  • zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opiniie oraz komentarze
  • sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
  • Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji.
  • Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
  • Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za  wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112.

Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.