Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przedszkolaki świecąc przykładem przyszły do iławskich policjantów

„Pluszaki” - tak nazywa się grupa przedszkolaków, które odwiedziły policjantów z iławskiej komendy. Podczas spotkania dzieci odkrywały czym na co dzień zajmują się policjanci oraz dlaczego należy stosować się do zasad ruchu drogowego. Na koniec wszyscy razem obiecali, że „będą świecić przykładem”.

W miniony piątek (10.11.2017) Komendę Powiatową Policji w Iławie odwiedziły dzieci uczęszczające do Niepublicznego Przedszkola „Pluszak” w Iławie. Uczestnicy spotkania mieli okazję przyjrzeć się na miejscu pracy iławskich policjantów. Dzieci odkrywały co na co dzień robią iławscy funkcjonariusze. Przedszkolaki zwiedzanie budynku rozpoczęły od ustalenia zasad wchodzenia na teren Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska przybliżyła dzieciom na czym polega praca oficera dyżurnego, do którego dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy. Idąc kolejnym korytarzem dzieci dowiedziały się dlaczego policjanci ruchu drogowego mają białe czapki i białe pasy oraz jak ważne dla bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego są odblaski. Policjantka poinformowała jednocześnie, że odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzieci zobaczyły również jak wygląda pomieszczenie przejściowe, w którym policjanci wykonują czynności np.: z nietrzeźwym kierującym.

Największą atrakcją dla przedszkolaków okazała się możliwość wykonania odcisków palców. Dzieci odkryły jak policjanci pobierają odcisk linii papilarnych pozostawiony przez przestępców na miejscu kradzieży czy włamania. Przedszkolaki spotkały się również z czworonożnymi funkcjonariuszami. Policjantka poinformowała je dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczy się teraz w szkole. Dzieci zobaczył również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi. Dowiedziały się czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka. Przedszkolaki dowiedziały się także tego jak powinna wyglądać bezpieczna droga do i z przedszkola. Policjantka przypomniała im podstawowe zasady bezpieczeństwa zabawy w przedszkolu, w domu oraz podwórku korzystając z plansz edukacyjnych „Bezpieczne Dziecko” oraz „Bezpieczna droga do szkoły”, które zostały zakupione przez Starostwo Powiatowe w Iławie oraz Urząd Gminy Iława.

Na koniec zabawy przedszkolaki odkryły dlaczego odblaski są „zaczarowane” i dbają o nasze bezpieczeństwo.
Każde takie spotkanie wywołuje wiele refleksji i dyskusji z dziećmi, które bardzo chętnie biorą czynny udział w spotkaniu. Pamiętajmy! Świadome dziecko jest bezpieczniejsze.