Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warsztaty mediacji w iławskiej komendzie policji

Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu przy udziale neutralnego i bezstronnego mediatora, który wspiera przebieg negocjacji i pomaga w dojściu do porozumienia. Dlatego w tym roku, w ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji promującego pokojowe rozwiązywanie sporów, w iławskiej komendzie policji zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące mediacji.

Jak co roku, w trzeci czwartek października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji. W tym roku przypadł  on na dzień 19 października. Z tej okazji w całej Polsce organizowane były konferencje, seminaria, szkolenia i dyżury mediatorów. Tego typu warsztaty  zostały zorganizowane również w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele instytucji i organizacji, które na co dzień mają do czynienia ze stronami sporów, zarówno w sferze życia rodzinnego czy zawodowego, biznesowego itp. W warsztatach mediacji uczestniczył Prezes Sądu Rejonowego w Iławie Pan Wojciech Drewniak, przewodnicząca Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Pani Izabela Nadratowska-Borowa, kierownik  Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Pani Barbara Gutkowska-Rek, kuratorzy  Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej. Ze strony Komendy Powiatowej Policji w Iławie o problemach i metodach mediacji rozmawiali policjanci Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Iławie nadkom. Rafał Żubertowski, zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego iławskiej policji kom. Aneta Jurkiewicz, policjanci Wydziału Kryminalnego iławskiej policji oraz dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

Spotkanie rozpoczął mediator Pan Piotr Heyda, który na podstawie przygotowanej prezentacji wyjaśnił wszystkim uczestnikom czym jest mediacja i jaki jest jej cel,  omówił również  korzyści płynące z mediacji. Opowiedział,   jak wygląda mediacja i dlaczego w przypadku takiej formy porozumienia nie trzeba angażować sądu. Poprzez  dobrowolne porozumienie się pokrzywdzonego i podejrzanego lub oskarżonego z pomocą neutralnego mediatora, przy obopólnej zgodzie stron co do porozumienia można uniknąć niepotrzebnego przedłużania sporu oraz zbędnych kosztów.   Mediacja, obok sprawiedliwej kary wprowadza – sprawiedliwość naprawczą jako właściwą formę odpowiedzialności za uczynioną krzywdę czy wyrządzoną szkodę zmieniając stereotypowe myślenie z „oko za oko, ząb za ząb” na  „wartość oka za oko, wartość zęba za ząb”. W przypadku nie wyrażenia zgody na rozpoczęcie lub kontynuowanie mediacji przez którąś ze stron postępowania, mediacja zostaje przerwana na każdym jej etapie. Pan Piotr Heyda podkreślił również istotną sprawę, szczególnie ważną dla stron mediacji - postępowanie mediacyjne jest bezpłatne,  jego koszty ponosi Skarb Państwa. Podstawowe zaś korzyści z wybrania mediacji, zamiast tradycyjnej drogi sądowej to: szybkość postępowania, niskie koszty, poufność procesu, autonomiczność, satysfakcja dla obu stron konfliktu oraz minimalizacja strat emocjonalnych.

Następnie uczestnicy spotkania opowiedzieli jak temat mediacji wygląda z ich perspektywy oraz  czy wiele osób chce ze sobą mediować. W trakcie rozmów okazało się, że mediacja daje również możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące strony pytania np. Dlaczego to ja zostałem ofiarą przestępstwa lub jakie były motywy jego popełnienia?

Tego typu warsztaty będą w przyszłości kontynuowane. Jak podkreślili uczestnicy spotkania – współpraca i wymiana doświadczeń w dziedzinie mediacji przez instytucje, które na co dzień mają do czynienia z konfliktami między ludźmi,   jest potrzebna i  pewnością  pozwoli na wypracowanie skutecznych norm postępowania. 

Powrót na górę strony