Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci apelują. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku

Wakacje, to czas odpoczynku dzieci, młodzieży oraz ich rodziców. To również czas na realizację długo oczekiwanych podróży, wypoczynku nad wodą czy w lesie. Receptą na udane wakacje jest właściwe przygotowanie się do nich, skrupulatne planowanie wypoczynku, świadomość i unikanie zagrożeń, tak aby pamiątką z nich nie były przykre wspomnienia, tylko radość z mile spędzonych chwil.

W najbliższych dniach w naszym regionie podobnie jak w całej Polsce będzie słonecznie, ciepło a zarazem pojawiać się będą opady deszczu i burze. Należy pamiętać, że taka pogoda wpływa na nasze samopoczucie i koncentrację a przebywanie bezpośrednio na słońcu jest bardzo niebezpieczne. Dlatego zwiększmy ostrożność, zwolnijmy i przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, aby trwające właśnie wakacje były tylko czasem odpoczynku dzieci, młodzieży oraz ich rodziców.

Kiedy wyjeżdżamy na letni wypoczynek lub po prostu podróżujemy naszym pojazdem zawsze musimy pamiętać o  zasadach ruchu drogowego.

Przypominamy, że  przewożenie w sposób zgodny z przepisami najmłodszych pasażerów to nie tylko obowiązek prawny. Po pierwsze zapewniamy im w ten sposób bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, po drugie - i nie mniej ważne- uczymy dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dbajmy o swoje dzieci także każdego dnia w ruchu drogowym.  Nawet najmłodsze dzieci mają miejsce w policyjnych statystykach. Często wpisują się w nie przez niefrasobliwość i brak wyobraźni dorosłych opiekunów

Uwaga!!!!!! Nigdy też pod żadnym pozorem i nawet na najkrótszą chwilę nie zostawiaj  małych dzieci w zamkniętym aucie, które stoi na słońcu. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do śmierci dziecka w okropnych męczarniach.

Natomiast gdy wybieramy się z naszymi małymi cyklistami na wycieczkę rowerową pamiętajmy o wyposażeniu ich w  kaski ochronne, kamizelki odblaskowe. To samo dotyczy dzieci przewożonych w specjalnych fotelikach zakładanych na rower rodzica. Wybierając fotelik  trzeba zwrócić uwagę na jego oznaczenia- powinno posiadać atesty, certyfikaty. Warto także zwrócić uwagę  na to z jakich elementów fotelik jest wykonany, czy jest odpowiednio wyprofilowany i wygodny. Sprawdźmy także, czy w trakcie  przewożenia dziecko nie będzie miało możliwości włożenia nóg między szprychy koła roweru.

Warto od najmłodszych lat wpajać dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym dając własny przykład odpowiednich zachowań. Prawo o ruchu drogowym jasno stanowi, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

Na wakacje często również wyjeżdżamy z naszymi czworonożnymi przyjacielami. Pamiętajmy o tym, aby nasz zwierzak, choćby najmilszy i najukochańszy nie może rozpraszać uwagi kierowcy. Nie może więc swobodnie przemieszczać w aucie. Na rynku dostępne są specjalne transportery do przewożenia kotów czy mniejszych psów, szelki, czy też maty- takie urządzenia zapewnią bezpieczeństwo  zwierzakom, a kierowcom  komfort jazdy. Podczas dalszych podróży trzeba pamiętać o regularnych przerwach, by zwierzęta mogły wyhasać się, napić się wody, czy zjeść. Nigdy też nie można zostawić zwierzaka w zamkniętym aucie podczas upału. Postępując w taki sposób narażamy go na śmierć w męczarniach.

Kiedy świeci słońce każdy z nas chętnie zanurza się w chłodnej wodzie. Korzystając z kąpielisk należy pamiętać, że:

- kąpiemy się tylko w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych,
- zawsze stosujemy się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników,
- nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim: nie krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu,
- nie wchodzimy do wody, gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek,
- nie wskakujemy do wody, gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem,
- korzystamy z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu,
- nie wchodzimy do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona,
- nie niszczymy urządzeń i sprzętu kąpieliska,
- nie niszczymy znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona,
- nie wolno skakać do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna.

Woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych i niedozwolonych, często osób będących pod wpływem alkoholu.

Często podczas letnich  wakacji wyjeżdżamy do rodziny na wieś i pomagamy w pracach na polu. Z uwagi na okres żniw, które się rozpoczęły policjanci przypominają o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach tj. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą, grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechania na taką osobę,
- nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych
- nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych,-
- nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka,
- nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej,
- nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!
- nie podejmuj żadnej pracy w stanie nietrzeźwym i nie pozwalaj, by inni to czynili,

Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!

Przypominamy !

Ciągniki rolnicze według obowiązujących przepisów mogą jechać po drogach publicznych maksymalnie 30 kilometrów na godzinę jest to szczególnie uciążliwe na wąskich, krętych drogach, gdzie nie ma możliwości bezpiecznego wyprzedzenia. W efekcie niektórzy zniecierpliwieni kierowcy i tak próbują wyprzedzać ciągniki, a to wiąże się z określonym ryzykiem - czołowego zderzenia lub uderzenia w przydrożne drzewo.

Każdego roku w okresie letnim na drogach powiatu iławskiego dochodzi do kilku zdarzeń z udziałem ciągników rolniczych. Duże pojazdy to zawsze duże ryzyko. By do takich sytuacji nie dochodziło, policja apeluje by ich kierowcy  uważali na innych uczestników dróg i dbali o stan techniczny.

Pamiętajmy, że chwila nieuwagi może doprowadzić do nieszczęścia.

 

Powrót na górę strony