Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Miała prawo jazdy dopiero rok a już je straciła. 19 - latka uderzyła w znak mając 0,8 promila alkoholu w organizmie

Do groźnego wyglądającego zdarzenia doszło w nocy w Iławie. 19 – latka kierując citroenem straciła panowanie nad pojazdem i na zakręcie uderzyła w znak drogowy. W trakcie zdarzenia okazało się, że młoda mieszkanka Gdyni ma 0,8 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 19 – latce, które miała dopiero rok i dwa miesiące.

Do zdarzenia doszło dzisiejsze nocy przed godziną 1:00 na jednej z iławskich ulic. Jak wstępnie ustalili policjanci, 19 – latka kierująca citroenem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem i na zakręcie uderzyła w znak drogowy. W trakcie czynności okazało się, że kierującej jak i pasażerowi nic poważnego się nie stało. Policjanci sprawdzili dokumenty kierującej oraz jej stan trzeźwości. Badanie alkomatem wskazało 0,8 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy młodej mieszkance Gdyni, które miała dopiero rok i dwa miesiące.

Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5.000 złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10.000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Dodatkowo w stosunku do osób, które w okresie 2 lat od dnia wydania im po raz pierwszy prawa jazdy, dopuściły się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, może zostać zastosowane cofnięcie uprawnień. Chodzi tu o spowodowanie wypadku drogowego bądź też jazdę pod wpływem alkoholu. Młody kierowca straci prawo jazdy również, gdy popełni jedno z trzech wykroczeń. Spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, będzie kierować po wypitym wcześniej alkoholu lub przekroczy prędkość powyżej 30 km/h