Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci podsumowali minione 72 godziny na terenie powiatu iławskiego

Zakłócenia porządku, awantury domowe, nietrzeźwi kierujący oraz zdarzenia drogowe – to część ze zgłoszeń, na które reagowali policjanci podczas minionego weekendu. W tym czasie funkcjonariusze interweniowali 159 razy, z czego 24 zdarzeń stanowiły interwencje domowe a 27 drogowe. Mundurowi zatrzymali również 6 nietrzeźwych kierujących oraz pracowali na miejscu 8 zdarzeń drogowych.

Jak pokazują statystyki do największej liczby zdarzeń drogowych dochodzi kiedy jest ładna pogoda a przed kierowcą prosty odcinek drogi. Miniony weekend był pracowity dla policjantów ruchu drogowego, którzy przeprowadzili 27 interwencji. W tym czasie na drogach powiatu iławskiego doszło do 1 wypadku drogowego oraz 7 kolizji. W niedzielę kilka minut przed godziną 14:00 oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o zdarzeniu na jednej z dróg w gminie Lubawa. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce gdzie okazało się, że kierujący motorowerem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem po czym wywrócił pojazd i uderzył w barierę energochłonną. 20 - latek z poważnymi obrażeniami nogi został przetransportowany do szpitala w Iławie gdzie pozostał na obserwacji.

Funkcjonariusze podczas minionego weekendu przeprowadzili również działania „Trzeźwe popołudnie”. Policyjna akcja miała na celu wyeliminowanie z ruchu  kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze oprócz tego, że sprawdzali stan trzeźwości uczestników ruchu także reagowali na wszelkie wykroczenia drogowe. Do akcji policjanci wykorzystali przenośne urządzenia alkoblow. W ramach akcji policjanci skontrolowali 421 kierujących pojazdami. Okazało się, że trzech  z nich było nietrzeźwych. Pierwszego z nich policjanci zatrzymali po zgłoszeniu świadka. Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o kierującym bmw, który jest prawdopodobnie nietrzeźwy. Policjanci znając numer rejestracyjny pojazdu oraz kierunek, w którym jechał zatrzymali go na jednej z dróg gminy Kisielice. Okazało się, że przypuszczenia świadka były słuszne. 21 – latek kierował bmw mając prawie 4 promile alkoholu w organizmie. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania samochodem. Kolejnego nietrzeźwego kierującego policjanci zatrzymali również w gminie Kisielice. Funkcjonariusze pamiętali, że 67 – latek kierujący vw miał zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna dodatkowo kierował samochodem w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wskazało 1,2 promila alkoholu w organizmie. Tymczasem w gminie Lubawa policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego audi. Funkcjonariusze sprawdzili dokumenty mężczyzny i samochodu. Okazało się, że 20 – latek nie posiada uprawnień do kierowania samochodem i ma ponad 0,4 promila alkoholu w organizmie.

Natomiast kilka godzin po zakończeniu działań „Trzeźwe popołudnie” policjanci zatrzymali kierującego motorowerem. Mężczyzna jechał jednośladem pomimo wcześniej spożytego alkoholu. Badanie alkomatem mieszkańca gminy Kisielice wskazało 2,4 promila alkoholu w organizmie. Motorower został zabezpieczony na parkingu strzeżonym a mężczyzna zwolniony po wykonaniu z nim czynności.

Tymczasem w gminie Kisielice policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego audi. 35 – latek postanowił pojeździć samochodem mając ponad pół promila alkoholu w organizmie.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymał policjant Wydziału Kryminalnego iławskiej jednostki policji kiedy to wykonywał czynności służbowe przed budynkiem komendy. Funkcjonariusz usłyszał huk i postanowił sprawdzić co się stało. Okazało się, że kierujący bmw uderzył w murek znajdujący się naprzeciwko budynku komendy policji i próbował odjechać jednak miał problemy z ruszeniem autem. Funkcjonariusz natychmiast pobiegł na miejsce, żeby udzielić pomocy poszkodowanym. Okazało się, że kierowcy nic się nie stało jednak jest pod znacznym działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało 3,2 promila alkoholu. W trakcie czynności policjanci ustalili, że mężczyzna ma również aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Wszyscy mężczyźni w najbliższym czasie ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

Policjanci w ciągu minionych 72 godzin przeprowadzili działania „Prędkość” gdyż jest ona jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na drogach naszego powiatu. Piątkowa akcja związana z kontrolą prędkości na drogach powiatu iławskiego prowadzona była od wczesnych godzin rannych do wieczora. Funkcjonariusze skontrolowali łącznie 65 pojazdów, ujawnili 24 kierujących, którzy  przekroczyli dozwoloną prędkość, za  co zostali ukarali mandatami karnymi w wysokości przewidzianej taryfikatorem. Natomiast w sobotę policjanci  w Lubawie zatrzymali kierującego, który  jechał vw z prędkością 126 km/h w terenie zabudowanym. Po czym w niedziele zatrzymali kierującą  vw  w miejscowości Rodzone, która to w terenie zabudowanym jechała z prędkością 119 km/h. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym kobieta i mężczyzna stracili prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące oraz zostali ukarani  mandatami i   punktami karnymi.

Funkcjonariusze z powiatu iławskiego w miniony weekend  podjęli również 24 interwencje domowe, po których dwóch z awanturników noc spędziło w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze w czterech rodzinach wdrożyli także procedurę Niebieskiej Karty.

Podczas minionego weekendu na terenie powiatu iławskiego miało miejsce również wiele imprez  kulturalnych i sportowych. Wszystkie imprezy odbyły się bez większych zakłóceń, ponieważ współpraca ze służbami porządkowymi organizatorów imprez pozwoliła szybko reagować na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.