Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na oszustów !

Policjanci uczulają wszystkich mieszkańców powiatu iławskiego, aby zachowali czujność, gdy osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka rodziny i prosi o pożyczenie pieniędzy. Najczęściej oszuści podający się za wnuczka, syna czy policjanta twierdzą, że mieli wypadek. Dzięki czujności kasjerki w jednym z iławskich banków sprawca nie osiągnął zamierzonego celu.

Sposób działania sprawców jest prosty i prawie za każdym razem taki sam. Oszust dzwoni na telefon stacjonarny starszej osoby, przedstawia się jako policjant lub członek rodziny i opowiada o wypadku drogowym, w którym sprawcą jest osoba bliska seniorowi, np. wnuczek, syn, córka. Informuje, że pokrzywdzone w wypadku osoby są poważnie ranne i by polubownie załatwić sprawę musi zapłacić  poszkodowanym ustaloną kwotę pieniędzy. Oszust powiadamia, że po pieniądze zgłosi się nieznana seniorowi, ale zaufana osoba.
Właśnie taki telefon otrzymała mieszkanka  Iławy. W godzinach popołudniowych do jednej z nich zadzwoniła osoba podająca się za policjantkę, która miała prowadzić postępowanie dotyczące oszustw. Po krótkiej rozmowie kobieta rozłączyła sie i po chwili na telefon komórkowy zadzownił mężczyzna podający się za prokuratora. Oświadczył, że przez prokuraturę prowadzone jest postępowanie dotyczące oszustw, dodając, że kobieta ma wypłacić wszystkie posiadane pieniądze ponieważ pochodzą one z przestępstwa. Nastęnie miała je przekazać kurierowi, który po nie przyjedzie.  Dzwoniący mężczyzna oświadczył, że kobieta ma się nie rozłączać  a on bedzie ją dokładnie informował co ma robić. Kobieta więc pojechała do banku i kiedy stała przy okienku kasowym wypłacając wszystkie pieniądze, które miała na koncie cała sytuacja zaniepokoiła kasjerkę. Zapytała się, czy to czasem nie jest oszustwo i poprosiłą o wyłączenie telefonu ponieważ rozmowy przez telefon komórky w banku są zabronine. Kobieta pomimo ostrzeżenia wypłaciła pieniądze i wróciła do domu. Na szczęście nikt więcej nie skontaktował się z pokrzywdzoną po tym jak rozłączyła się z rozmówcą kiedy była w banku.  Dzięki czujności pracownicy banku sprawca nie osiągnął zamierzonego celu. 

To jest tylko jeden przypadek  próby wyłudzenia pieniędzy na terenie powiatu iławskiego ale nalezy zwrócić uwagę, że zmieniają się ich sposoby działania.

W jaki sposób uchronić się przed tym?

Schemat działania przestępców jest często bardzo podobny. Zaczyna się od telefonu do  potencjalnej ofiary:

Ten tylko przykład krótkiego dialogu  tzw. oszustwa „na wnuczka”.

  • Jeżeli odebraliśmy taki telefon to oddzwońmy do osoby, za którą podaje się dzwoniący (syn, córka, wnuczek) lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny aby zapytać czy doszło do zdarzenia lub zadzwońmy na policję żeby dopytać się czy taki wypadek miał miejsce, którego nas syn czy córka byli sprawcami – PAMIETAJMY ! - Policjanci nigdy nie biorą pieniędzy za polubowne załatwienie sprawy i telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie sprawach!
  • Jeżeli ktoś chce od nas pożyczyć przez telefon pieniądze podając się za  członka naszej rodziny lub policjanta, czy funkcjonariusza CBŚ a podejrzewamy, że może być to oszust po prostu rozłączmy się.
  • Zwróćmy uwagę, że rozmowy zawsze prowadzona są w taki sposób, aby potencjalna ofiara uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
  • Oszuści często wybierają na swoje ofiary osoby, które mają staro brzmiące imiona. Często z telefonicznej książki.
  • Nie ulegaj presji czasu, daj sobie szansę na przemyślenie zaistniałej sytuacji, powiedz że pieniądze trzyma mąż, ale w tej chwili nie ma go w domu bo wyszedł do sklepu.
  • Funkcjonariusze szczególnie proszą o czujność ludzi, których starsi członkowie rodziny zamieszkują sami. Wytłumaczcie babciom i dziadkom jak działają oszuści. Ustalcie, że nigdy nie będziecie finansowych spraw załatwiać telefonicznie, a już z całą pewnością nie przyślecie po ewentualne pieniądze nikogo obcego.

W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa natychmiast powiadommy najbliższą jednostkę policji dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112. Rozsądek i rozwaga w tym przypadku z pewnością uchronią nas przed staniem się ofiarą naciągaczy.

Powrót na górę strony