Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu. Policjanci interweniowali 107 razy

W miniony weekend policjanci byli wzywani 107 razy w tym 30 interwencji związanych było z domowymi awanturami a 24 z ruchem drogowym. Funkcjonariusze zatrzymali również dwóch kierujących w stanie nietrzeźwości. Nie obyło się też bez zdarzeń drogowych. Miniony weekend to także policyjne działania „NURD” oraz „Prędkość”.

Policjanci z powiatu iławskiego w miniony weekend przeprowadzili 107  interwencji. W tym zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierującego. Policjanci Komisariatu Policji w Suszu podczas patrolu miasta zauważyli audi, które jechało z nadmierną prędkością. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać kierującego do kontroli drogowej. Pomimo włączenia sygnałów świetlnych jak i dźwiękowych kierowca nie zwalniał i nie reagował na wydawane sygnały. Jechał niebezpiecznie, raz był przy przy prawej stronie jezdni raz przy lewej. Jedną wysepkę oddzielającą pasy jezdni minął z lewej strony. Mijając kolejną, rozdarł sobie oponę o krawężnik. Pod kołem zaczęły pojawiać się iskry, jednak nie przeszkadzało mu to w dalszej jeździe. Policjanci zatrzymali mężczyznę po krótkim pościgu, kiedy to kierujący zjechał do przydrożnego rowu. W trakcie czynności okazało się, że samochodem kierował 34 – latek. Policjanci od mężczyzny wyczuli woń alkoholu, co potwierdziło badanie alkomatem. Mężczyzna miał 2,7 promila alkoholu w organizmie. Podczas dalszych czynności okazało się, że mężczyzna nie posiada również uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi ponieważ zostały mu wcześniej zatrzymane. Natomiast partol wydziału ruchu drogowego   zatrzymał do kontroli rowerzystę.  Policjanci sprawdzili mężczyznę w policyjnych systemach oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Podczas badania urządzeniem przenośnym  alcoblow kontrolka zapaliła się na kolor czerwony. Okazało się, że mężczyzna  2 promile alkoholu w organizmie. Rower  mieszkańca gminy Iław przekazano osobie przez niego  wskazanej a 29 – latka po wykonanych czynnościach zwolniono.

Nie obyło się też bez innych interwencji w ruchu drogowym. Łącznie było ich 24  w tym 7 kolizji. Pierwsze ze zdarzeń drogowych było w piątek w godzinach popołudniowych. Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o samochodzie ciężarowym, który zawiesił się na rowie przy skrzyżowaniu w Byszwałdzie. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce gdzie potwierdzili zgłoszenie. Jak oświadczył kierowca tir-a aby uniknąć zderzenia z nadjeżdżającym samochodem zjechał na pobocze jednak, że było ono podmokłe ugrzązł. Na miejsce zostało zadysponowane pogotowie energetyczne, gdyż istniało zagrożenie, że samochód wraz z naczepą się przewróci na bok i uszkodzi słup energetyczny, który stał na poboczu. Po pewnym czasie przyjechał także holownik, który wyciągnął pojazd. Kierujący ciągnikiem siodłowym w raz z naczepą za niezachowanie prędkości umożliwiającej zapanowanie nad pojazdem został ukarany mandatem.

Funkcjonariusze na terenie powiatu iławskiego  przeprowadzili również działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja ta  realizowana była  pod kątem eliminowania negatywnych zachowań wśród pieszych i rowerzystów. Policjanci sprawdzali przede wszystkim sposób przekraczania jezdni czy chodzenie jej właściwą stroną przy braku chodników. Zwracali również uwagę czy piesi posiadają obowiązkowe odblaski oraz wyposażenie rowerów. 

W trakcie działań funkcjonariusze ukarali mandatami karnymi 26  pieszych przechodzących przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a także 1 kierowcę, który nieprawidłowo zachował się wobec pieszych.

Akcja „NURD” na terenie powiatu iławskiego realizowana jest cyklicznie. Jej celem jest również reagowanie na przewinienia kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym postępowaniem mogą narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów.

Ignorowanie przepisów ruchu drogowego może skończyć się tragicznie. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Pieszego chroni tylko jego własny zdrowy rozsądek oraz odpowiednie zachowanie.  Przechodźmy przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych, a i tu należy stosować zasadę „ograniczonego zaufania”.  To, że my widzimy samochód, nie oznacza wcale, że kierowca widzi także nas. Pamiętajmy również o noszeniu odblasków. W warunkach ograniczonej widoczności miejmy ze sobą odblask, także w mieście w świetle latarni, jesteśmy bardziej widoczni dla kierujących pojazdami.

Funkcjonariusze podczas minionych 72 godzin przeprowadzili również działania „Prędkość”  ponieważ jest to nadal główna przyczyna wypadków drogowych w powiecie iławskim. W 2016 r. na drogach regionu doszło do 994 zdarzeń drogowych, z których aż 200 spowodowanych było tą właśnie przyczyną.

Akcja ta miała na celu przypomnienie kierowcom o stosowaniu się do ograniczeń prędkości na poszczególnych odcinkach, a także wyeliminowanie „piratów drogowych” stwarzających niebezpieczne sytuacje na drogach. Policjanci, przy pomocy urządzeń pomiarowych kontrolowali prędkość pojazdów na drogach całego powiatu iławskiego. W trakcie prowadzonych działań skontrolowali 62  pojazdów,  a dla 28 kierowców, którzy jechali zbyt szybko,  kontrola drogowa zakończyła się mandatem.

Policjanci podjęli także 24 interwencje domowe, po których dwóch awanturników noc spędziło w policyjnym areszcie.

Powrót na górę strony